Blog

Netradiční slepičí plemena

ZPĚT

Zapomeňte na slepičky tak, jak je znáte z běžných českých dvorků. V různých končinách světa a dnes už i u nás se vyskytují slepičky, které vypadají jako z přehlídkového mola. Občas trochu legrační, některé strašidelné, extravagantní, každá slípka je ale jedinečná, tak se pojďte podívat, co všechno je ve slepičí říši možné.

Hedvábničky

Na první pohled byste možná ani nepoznali, že jde o slepice. Hedvábničky se nazývají podle svého jemného načechraného peří, které připomíná spíše srst. Jde o plemeno původem z Číny. Tyto slepičky se často chovají jako domácí mazlíčci, protože jsou drobné a i jejich vejce jsou malá, navíc jsou klidné a lehce ochočitelné. Lidé je využívají k vysezení cizích vajíček (křepelčí, bažantí), protože hedvábničky mají vyvinutý silný mateřský pud, velmi rády pečují o jakákoliv vejce či mláďata. Mají peří i na nohách, tím pádem méně hrabou, což mnoho chovatelů jistě ocení, zároveň nelétají, takže další plus pro tahle roztomilá zvířátka.

Hedvábničky

Ayam cemani

Především kohout tohoto plemene vypadá dost ďábelsky, je celý černočerný, a to včetně vnitřních orgánů, stejně tak slepička je černá jako noc od hřebínku až po pařátky. Česky se této slepičce říká Cemanská slepice, jmenuje se po vesnici Cemani, která se nachází v Indonésii. A vajíčka? Ta jsou obyčejná krémová, takže kdyby vám někdo tvrdil, že i vejce jsou černá, dělá si z vás dobrý den :)

Cemanské slepičky potřebují hodně prostoru a jsou velmi zvídavé.

Ayam cemani

Fénixka onagadori

Původem japonský druh drůbeže, kohouti mají extrémně dlouhá ocasní pera, která mohou měřit od 1,5 až po rekordních 12 metrů. Jak asi tušíte, chov těchto tvorů není vůbec jednoduchý, slepičky mají sice peří normální délky, ale o dlouhé peří kohoutů je potřeba pečovat. Majitelé smotávají a zajišťují ta nejdelší pera, aby si je kohout nezašpinil nebo neporušil. Jde o okrasné plemeno, které je uctíváno jako japonský národní poklad.

Fénixka

Araukana

Předkové této slepice pocházejí prý z Jižní Ameriky, konkrétně z Chile. U nás se jejich vejce prodávají jako indiánská, protože tyhle slepičky prý chovali jihoameričtí indiáni. Některé slepičky mají kolem zobáku delší peří, což jim dodává bojovného výrazu. Slavné se staly ale nejen díky svému zjevu, ale také díky zbarvení vajec, která mohou být tyrkysová až nazelenalá. Arakauny jsou vitální a temperamentní slepičky, přesto přátelské a ochočitelné.

Araucana

Holandská chocholatá

Máte po ránu na hlavě vrabčí hnízdo? Tahle slepička ho tam má celý den a na kráse jí to rozhodně neubírá. Naopak, díky své chocholce je až neskutečně šik. Toto vzácné plemeno bylo vyšlechtěno v Nizozemí. Kvůli své ozdobě hlavy mají slepičky trochu omezené vidění, to způsobuje jejich plachost až lekavost. Jejich chochol je sice krásný, ale ne moc praktický, musí se o něj pečovat a je náchylný na cizopasníky. Povahově jsou holanďanky mírné a přítulné.

Holanďanky

 

Autorka článku: Markéta Nováková, 2019

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab