Slepičí lékárnička

Pokud chováte slepice, určitě se hodí mít doma nějaké základní vybavení pro případy, že dojde k nějakému zranění/nehodě, při které bude vaše slepička potřebovat ošetřit. Není to nic zvláštního, často jsou to věci, které má člověk v lékárničce běžně. Existují také ověřené podpůrné přípravky, které se dají sehnat v lékárně nebo zverimexu. Pomůžou slepičkám lépe zvládnout léčbu a následnou rekonvalescenci.

POZOR, v případě nějakého slepičího zdravotního problému je určitě nejlepší obrátit se na veterináře přes slepice, důležitá je správná diagnóza, protože jen tak můžete začít s léčbou, která bude mít výsledky.

 

Co by se vám mohlo jako majitelům slepiček hodit?

Kontakt na veterinární ordinaci, kde rozumí slepicím

Seznam veterinárních ordinací, které mají zkušenosti s ptactvem a slepicemi, najdete na našem webu.

Karanténa

Když je nějaká slepička nemocná, určitě je vhodné ji oddělit od zbytku hejna. Za prvé, jde o karanténu, aby se případná nemoc dál nešířila v hejnu. Za druhé, ostatní slepice mohou oslabenou slepičku napadat a odstrkovat od krmítka a pítka. Za třetí, máte o slepičce lepší přehled, jestli jí a kolik, jestli pije, jak vypadají její hovínka atp. Máte prostě situaci lépe pod kontrolou. Karanténa je kurník nebo bedýnka, kam dáte slepičku, dáte jí tam krmítko, napáječku a vystelete slámou. Praktičtější je určitě karanténa, která se dá dobře desinfikovat, nebo pokud zvolíte třeba kartonovou krabici, tak tu můžete po použití zlikvidovat.

Jednorázové podložky

Pokud nemáte karanténní kurník, můžete slepičku dočasně umístit třeba do klece pro psy, do větší plastové přepravky na zvířata atp. V tomhle případě se vám můžou hodit jednorázové savé podložky, zvlášť když má slepička průjem. Nebo prostě vystelte podlahu nějakým jiným materiálem, který se dá pravidelně měnit za nový (karton, noviny atp.). Aby slepička neseděla na tvrdém povrchu, můžete jí udělat hnízdo z hadříků nebo slámy.

Jednorázové rukavice

Vhodné pro hygienickou manipulaci se slepičkou, která je infekční, zraněná atp.

Desinfekce rány

Betadine (kožní roztok) - na větší zranění
Peroxid vodíku – když jde o menší krvavé zranění a slepička jde zpět k ostatním do hejna, peroxid zajistí, že červená barva krve zhnědne a ostatní to nedráždí k ozobávání
Alfadin – desinfekce na kůži a sliznice, na bázi jódu
Vetericyn – antibakteriální sprej, na rány, řezná poranění, popáleniny, abraze, bolavá místa a podrážděnou kůži, v zahraničí se prodává i speciální sprej přímo pro drůbež, u nás zatím jen typ “pro všechna zvířata“

Kleštičky na drápky

Můžete použít například kleštičky pro psy. Hodí se, když máte slepičky adoptované z velkochovu a ony mají přerostlé drápky. Pokud je mají zakroucené, vadí jim při chůzi. Dají se jednoduše zkrátit. Pozor ale, ať nestřihnete do lůžka pařátku, krvácelo by to. Stříhání drápků slepičky nijak nebolí, je to jako lidské nehty.

Kamenec, manganistan

Pokud náhodou omylem střihnete do drápku moc a ten začne krvácet, krvácení můžete zastavit buď přiložením kamence nebo otřením roztokem manganistanu. Manganistan se prodává v pevné podobě v krystalkách, vy si ho budete muset naředit vodou na jemně fialový roztok. Podobně prý funguje také kukuřičný škrob (rána se posype), jako první pomoc, když nic jiného nemáte, tak hladká mouka.

Laďka: Pozor, pokud něco krvácí opravdu hodně, tak to v ničem neráchat, ale TLAČIT DO RÁNY (buď kusem látky nebo i jen rukou nebo rychlým pevným obvazem, kdo umí). Ostatní je až druhořadé. Když jsme u toho krvácení - ptáci mají jednu specialitu: krvácení (a i silné!) ze zlomeného čerstvě se klubajícího pera. Je potřeba pinzetou zlomené brko vytrhnout (samo se tohle krvácení nezastaví).

Hemostatický pudr nebo Akutol

Na zastavení drobného krvácení můžete použít také takzvaný hemostatický prášek.
Akutol - funguje jako tekutý obvaz na drobné oděrky a povrchová poranění. Sprej ihned zaschne a vytvoří voděodolnou vrstvu.
Akutol stop - vytvoří nad poraněním práškovitou mechanickou vrstvu
Urgo stop – funguje podobně jako Akutol, působí antisepticky a vytvoří na kůži film

Plastová stříkačka bez jehly

Vhodná na podávání případného léčiva přímo do zobáčku, i na heřmánkový čaj, roztok aktivního uhlí atp.

Aktivní uhlí/živočišné uhlí

Aktivní uhlí – sledujte složení, 100% přírodní aktivované dřevěné uhlí, žádné další složky, rozmíchané ve vodě podáváme stříkačkou do zobáčku, pohlcuje škodlivé látky, váže na sebe plyny a toxické látky
Tabletky “živočišného uhlí“ – většina z nás má doma, obsahují i jiné látky než aktivní uhlí, dají se použít také. Buď se po ¼ tabletky dávají slepičce do zobáčku a poté dáte stříkačkou vodu, nebo nadrtíte na prášek, smícháte s vodou a směs dáváte stříkačkou

Vazelína

Pokud u vás v zimě hodně a dlouho mrzne, potírání hřebínku vazelínou funguje jako prevence proti omrzání hřebínků. Vazelína odpuzuje vodu, takže se na hřebínku nebo laloku nemůže v zimě srážet vzdušná vlhkost a tím pádem tyto exponované části nenamrzají.

Emanox PMX

Podává se při průjmu, předem je ale potřeba zjistit příčinu průjmu. Podle dávky může být použit jak k prevenci, tak i při výskytu kokcidiózy u různých druhů zvířat (nejen u slepic). Směs rostlinných extraktů v roztoku vody a alkoholu. Přidává se do vody a k tomu jen šrot jako dietu.

Heřmánkový nebo řepíkový čaj

Jako podpůrná léčba při zažívacích problémech.

Arpalit

Sprej proti parazitům. Pokud si pořizujete nové slepičky, můžou mít například všenky, je potřeba je nechat v karanténě a ošetřit např. Arpalitem. Pozor, je u něj ochranná lhůta na konzumaci vajec. Antiparazitika seženete také u veterináře, měla by být určena na drůbež a vždy se zajímejte o ochrannou lhůtu.

Elektrolyty na doplnění minerálů a vitamínů

Při nemoci nebo při úžehu. Podávají se rozředěné ve vodě. Mohou se podávat jako podpůrná léčba při různých zdravotních problémech, při rekonvalescenci, při zvýšené fyziologické zátěži. Je to např. Kombisol - různé typy dle složení, Kombisol multi obsahuje kombinaci vitamínů.

Gáza nebo obvaz, elastické kohezivní obinadlo

Gáza nebo obvaz se hodí na místa, která potřebujete udržet v čistotě. Elastické kohezivní obinadlo je samolepící, šikovné třeba na nemocný slepičí pařátek, který je potřeba ochránit a zafixovat, obinadlo se nelepí na tělo, ale jen samo na sebe jako suchý zip.

Hemagel

Gel na hojení ran, urychluje proces hojení. Na ránu se aplikuje malé množství gelu, ten k ráně přilne a absorbuje případné sekrety z rány. Vhodné jako doplňková léčba při zranění.

Příkrm pro nemocné slepice

Pokud slepička sama nepřijímá potravu a potřebujete ji dokrmovat, můžete použít Universální dokrmovací směs pro mláďata papoušků. Jícen se nachází vpravo ve směru pohledu slepice, takže pokud ji budete přikrmovat, myslete na to. Pozor, slepičky nemají dávivý reflex.

Probiotika

Stejně, jako se prodávají probiotika pro lidi a domácí mazlíčky, dají se sehnat i pro ptáky/slepice. Je to šikovná věc po podávání antibiotik na obnovu střevní mikroflóry, dají se použít i jako podpora zdravého trávení, pokud má slepička nějaké potíže, které pramení třeba z dietní chyby atp. K probiotikům se dají sehnat i takzvaná prebiotika, což je krmení pro hodné střevní bakterie.

Sušené pivovarské kvasnice

Přírodní zdroj vitamínů skupiny B, minerálů a dalších mikroživin.

Posílení při nemoci

Rozklepnutý syrový žloutek, voda s glukopurem (čistým hroznovým cukrem).

Epsomská sůl

Používá se pro koupel v případě, že slepička zadržuje a nemůže snést vejce. Pokud by koupel vejce neuvolnila, je potřeba navštívit veterináře.
Další využití je koupel na změkčení kůže v případě stafylokokózy, která zasáhla slepičí pařátek.

Laboratorní rozbor hovínek

Rozbor slepičího trusu v laboratoři je šikovná věc, když si chcete ověřit, že jsou vaše slepičky zdravé, nebo když se potýkají s nějakým problémem, který by se mohl projevit skrz trus: parazité v trávicím ústrojí, infekce atp. Rozbor trusu provádí například MVDr. Hájková, trus sbíráte po dobu 3 dní a pak ho zavezete nebo zašlete na domluvenou adresu. Rozbor stojí cca 200 Kč. Dle výsledků pak můžete nasadit správnou léčbu.

 

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab