Slepice má průjem

Slepice má špinavé okolí kloaky, co s tím?

S tímhle problémem se dříve nebo později setká asi každý chovatel slepic. Jelikož mají slepičky peří i kolem vyústění kloaky (řitního otvoru), když mají průjem, řídký trus jim slepí peříčka a vypadá to opravdu nevábně. Pokud problém přetrvává, vytvoří se slepičce na zadku nepěkný nános exkrementů, který navíc smrdí.

Zdravý řitní otvor má být čistý, růžový, bez známek infekce nebo poškození. Když má slepička průjem, v první řadě je potřeba zjistit příčinu a také se ideálně zbavit toho ošklivého slepence výkalů kolem kloaky.

Možné příčiny špinavého zadečku:

Kvasinková infekce

Kvasinková infekce se projevuje jako žlutobílá pastovitá hmota, která odchází z řitního otvoru a špiní okolní peří, zapáchá, na peří tvoří nepříjemnou krustu.

Příčinou může být plíseň v krmivu, kontaminovaná voda, špatné hygienické podmínky v kurníku a ve výběhu, problém se může objevit po léčbě antibiotiky, vlivem stresu nebo vysokých teplot. Jde o nerovnováhu v trávicím traktu – přemnožené kvasinky.

Kvasinková infekce u slepice

Tato infekce se může vyskytovat jak u slepic, tak i u kohoutů, kohouti tuto nemoc mohou přenášet ze slepice na slepici. Léčí se veterinárními léky, slepičce můžete kloaku natírat antimykotickou mastí (Canesten, 1x denně), během léčby se nedoporučuje příliš vodnatá strava, aby se okolí kloaky zbytečně nešpinilo. Jako domácí podpůrný lék můžete podávat česnekovou vodu – slepičku dát do karantény a dávat jí misku s vodou, ve které je rozmačkaný česnek.

Jako prevence nejen kvasinkové infekce slouží jablečný ocet v pitné vodě (1 lžička octa na litr vody), slepičkám můžete dávat probiotika pro ptáky nebo obyčejný bílý jogurt (1 lžička jogurtu denně na 1 slepičku). Určitě je dobré udržovat kurník a jeho okolí v čistotě a suchu. Nekrmte slepice ničím plesnivým, krmení uchovávejte v suchu.

Infekce kvasinek může souviset i s krmením, které kvasí slepičce ve voleti. Říká se tomu měkké vole a projevuje se tak, že je vole zvětšené, vodnaté nebo nafouklé.

Začervení

Přítomnost parazitů v trávicím traktu poznáte i tak, že je objevíte ve slepičím trusu. V takovém případě bude potřeba slepice odčervit. Samotný parazit nemusí přímo způsobit průjem, ale pokud je slepička hodně začervená, můžou paraziti podráždit střeva a vyvolat druhotnou bakteriální infekci. Odčervování se doporučuje provádět preventivně 2 x ročně.

Větší začervení může způsobit hubnutí, u nosnic pokles snášky, slepičky jsou oslabené, paraziti jim ubírají živiny. Nejčastějšími parazity trávicího ústrojí jsou škrkavky. Při podávání odčervovacího přípravku se ujistěte, jestli nemá ochrannou lhůtu na vejce.

Pokud máte na parazity jen podezření, je možnost nechat na veterině vyšetřit slepičí trus a případně určit přímo druh parazita.

Odčervovací látky se prodávají v ordinaci veterinárního lékaře, doporučuje se ošetřit celé hejno, protože parazité se jednoduše přenášejí skrz prostředí mezi slepicemi.

Dietní chyba

Pokud slepice snědí něco, co jim úplně nesedne, nebo dostávají příliš dobrot mimo svoje základní krmivo, mohou mít řidší stolici/průjem. Trávicí trakt může být podrážděný i z přemíry proteinu v potravě. Sledujte trus svých slepic, měl by být akorát tak tuhý s bílou složkou, spolu s občasným vyprázdněním slepého střeva.

Některé slepičky mají tendenci k průjmům po tom, co dostanou pečivo (ať už suché, nebo namočené), mohou ho dostat opravdu jen trošku nebo raději vůbec.

Co by slepice měly a neměly jíst najdete v našem textu o krmení, základem by mělo být kompletní krmivo pro nosnice, dobroty navíc byste měli podávat jen v omezeném množství. Změny v konzistenci a barvě slepičích výkalů můžou indikovat různé zdravotní problémy nebo dietní chyby.

Na lepší trávení funguje u slepiček voda s jablečným octem nebo s přípravkem Acidomid.

Tip od Laďky: Zdá se mi, že slepičky mají sklon k průjmu častěji na podzim, když je hnusné vlhké lezavé počasí. Zkoušela jsem s dobrými výsledky i kapky (do vody nebo do zobáku) Emanox PMX (jsou volně prodejné, sehnatelné ve zverimexu i na internetu) - podávají se k předcházení i při výskytu příznaků kokcidiózy (průjem, plynatost, nechutenství), je to směs rostlinných extraktů v roztoku vody a alkoholu.

Kokcidióza

Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u drůbeže ve věku od 4 do 10 týdnů. Kokcidióza slepic napadá slepičí střevo (slepé nebo tenké), přenáší se výkaly. Kokcidiózu je potřeba řešit s veterinářem.

Bakteriální infekce

Může vzniknout konzumací zkaženého krmiva nebo kontaminované vody, tato infekce může být i jako přidružená infekce při jiném problému uvnitř trávicí soustavy. Pokud není bakteriální infekce léčena, mohou se bakterie dostat do krve a způsobit smrt. Onemocnění je potřeba řešit s veterinářem.

Virová infekce

Samotná infekce může, ale nemusí způsobit průjem, může ale podráždit střeva, takže vznikne přidružená bakteriální infekce.

Poškození ledvin

Průjem bývá jako průvodní jev onemocnění ledvin, protože pokud ledviny nepracují správně, vzniká větší množství moči, takže je trus řidší než obvykle. Nejde tedy přímo o onemocnění trávicího systému, ale o řidší výkaly.

Jak odstranit nános výkalů na slepičím zadečku?

Připravte slepičce koupel v teplé vodě. Do vody můžete dát 2 lžičky epsomské soli. Ponořte jí prdelku, aby ztuhlá hmota povolila, 10 minut máčení by mělo stačit. Slepičku pak pořádně osušte, aby nenastydla (to především v zimě). Pokud to bude potřeba, můžete některá peříčka zastřihnout.

Slepičí koupel

Pokud si nejste příčinou průjmu u slepice jistí, můžete situaci konzultovat s veterinářem, slepičku prohlédnout a popsat mu všechny příznaky, nebo ji rovnou vzít na prohlídku. Když ostatní slepice nemocného jedince napadají, bude potřeba dočasně slepičku ubytovat stranou v karanténě, dokud se neuzdraví.

Průběžně aktualizovaný seznam veterinárních lékařů, kteří jsou schopní a ochotní léčit drůbež najdete ZDE.

 

Zdroje informací:

zkušenosti kolegů a kolegyň ze Slepice v nouzi

https://www.tillysnest.com/2012/12/vent-gleet-prevention-and-treatment-html/

https://www.fresheggsdaily.blog/2013/09/vent-gleet-symptoms-causes-and-natural.html

https://www.bhwt.org.uk/hen-health/health-problems/vent-gleet/

https://www.chickenvet.co.uk/diarrhoea-in-backyard-poultry

Zdroje obrázků: bitchinchickens.com, bhwt.org.uk

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab