Blog

Odvod vlhkého vzduchu z kurníku

ZPĚT

Jestli jste si někdy četli něco o slepičím kurníku, asi jste narazili na informaci, že uvnitř by neměl být průvan, ale i tak by měl kurník větrat. Správná ventilace kurníku je zásadní nejen v horku, ale stejně tak ve chvíli, kdy venku mrzne. Účinná výměna vzduchu je potřebná po celý rok a dnes si povíme, proč tomu tak je.

Odvod vlhkého vzduchu

Slepice vytváří v uzavřeném prostoru (v kurníku) velké množství vlhkosti, vlhké prostředí vzniká dýcháním a také odpařováním slepičích výkalů. Slepičinec je vlastně tuhá i tekutá složka v jednom exkrementu dohromady. Slepičí trus má vlhkost 75-80 %, v noci se hromadí pod hřady a celé dny se pak odpařuje. Slepičky svým tělem produkují teplo a teplo spolu s vlhkostí dokáže udělat hodně hustou atmosféru.

Ventilace v zimě

Špatný odvod vlhkosti především v zimě může mít za následek onemocnění dýchacích cest nebo omrzliny. Slepičí hřebínky a lalůčky jsou odolné proti zimě, ale pokud se na nich vlhkosti usadí, může tkáň namrznout. V zimě tedy není až takový problém nízká teplota, pokud je prostředí kurníku suché. Spíše než izolace kurníku je tedy potřeba správný odvod vlhkého vzduchu. Izolace kurníku je vhodná v případě, že bydlíte ve větších nadmořských výškách, máte malá kuřátka, nebo máte slepičky, které se nestihly před zimou opeřit. I izolovaný kurník ale musí být větraný.

Ventilace kurníku

Výpary čpavku

Slepičince obsahují čpavek, pokud byste kurník delší dobu neuklízeli, cítili byste ho ve vzduchu. Ale raději to nezkoušejte, dýchat dlouhodobě výpary čpavku není zdravé pro lidi, ani pro slepice.

Čpavek sice přirozeně stoupá v prostoru vzhůru, ale pokud je uvnitř kurníku vlhko, tak se naopak drží níž u podlahy. Vyšší úroveň čpavku ve vzduchu znamená větší náchylnost k respiračním onemocněním. A není to až ve chvíli, kdy už čpavek cítíte. Při ještě vyšší koncentraci, kdy by lidské oči už slzely, může čpavek poškodit slepičí oči.

Množství uvolněného čpavku do prostoru závisí na teplotě a koncentraci slepic v kurníku. Takže i když je venku už zima a vy máte pocit, že byste chtěli držet slepičky pěkně v teple, úplným utěsněním kurníku byste jim mohli naopak ublížit.

Brodit se ve výkalech znamená pro slepičky často poškozenou kůži na nohou. To už se vás ale snad netýká, věříme, že svým holkám udržujete kurník v suchu a čistotě. A teď už navíc víte, že to není jen záležitost vzhledu a vůně, ale také otázka slepičího zdraví.

Průvan versus odvod vzduchu

Průvan znamená, že vzduch proudí přímo přes slepice a tím je ochlazuje. Ventilace znamená, že vzduch plný výparů odejde otvory ven. Průvan je nejhorší v úrovni země nebo hřadů, protože tam se slepičky pohybují a rychle proudící vzduch jim odebírá potřebné teplo. Průvan navíc způsobuje slepicím stres.

Průvan versus ventilace (zdroj: mypetchicken.com)

Ventilace kurníku

Otvory pro odvod vlhkosti

Kurník by měl být utěsněný, aby v něm nefoukalo, ale zároveň by měl být dobře vymyšlený způsob, jak odvést vlhkost ven. Větrací otvory se dělají nejčastěji v horní části stěny pod stropem, protože teplý vlhký vzduch stoupá vzhůru a tam se hromadí, takže je praktické ho rovnou odvést.

Všechny otvory v rámci kurníku, které zajišťují odvod vlhkosti, by měly být opatřeny pevnou sítí proti predátorům (lišky, kuny, potkani atp.).

Vstup do kurníku

Průvan se může tvořit i kvůli slepičímu vlezu do kurníku. Slepice potřebují mít pro svoje potřeby kurník otevřený, ale když fouká a kurník není v závětří, může to být problém. Zkuste slepicím nainstalovat do otvoru nějaké závěsy. Musíte je ale také naučit, že skrz závěsy se dá procházet.

 

Autorka textu: Markéta Nováková, 2021

Zdroje informací: thepoultrysite.com/articles/the-chicken-whisperer-tackling-ammonia-levels-in-backyard-flocks

newlifeonahomestead.com/chicken-coop-ventilation

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab