Blog

Ochrana slepic před predátory

ZPĚT

Většina predátorů reguluje populaci volně žijících zvířat jako jsou myši, hraboši, potkani a jiné, dělají prostě jen svoji práci, aby udrželi celý ekosystém v rovnováze. Shánějí potravu pro sebe a pro svoje potomky a často jsou v tom velmi dobří - vaše slepičky pro ně proto představují velmi snadnou kořist. Hodně majitelů slepiček podlehne dojmu, že se nemůže nic stát, a naservíruje jim své holky jako na zlatém podnose. Proto jsme sepsali následující rady a tipy, které vám snad pomohou ochránit slepičky před všudypřítomným nebezpečím.

Existují dva směry, ze kterých jsou vaše slepičky ohrožené - z nebe a ze země.

Nebezpečí v úrovni země

V našich končinách jde především o lišky, kuny, lasičky, v poslední době se u nás vyskytuje i psík mývalovitý. Když chováte kuřátka, může vám je ulovit také kočka nebo potkan. Potkany lákají do kurníku navíc vajíčka a zbytky potravy. Do kurníku se vám může dostat i had, ten jde ale primárně po vejcích a vašim slepičkám by neměl ublížit.

Kurník

Nejlepší ochranou před většími predátory ze země je samozřejmě co nejlépe zajištěný kurník a plot, který nepřekoná ani vytrvalá liška. Lesnické pletivo nestačí, je potřeba vytvořit plot s co nejmenšími oky. Jelikož je liška schopná se pod plotem podhrabat, jako doplněk plotu se doporučuje elektrický ohradník, který vede na vnější straně asi 15 cm nad zemí. Slepice na noc určitě zavírejte do kurníku, ten by měl být dobře zajištěný, protože třeba takový psík mývalovitý je hodně inteligentní zvíře, které umí otevřít i vrátka na petlici.

Potkani se u slepic zdržují hlavně kvůli všudypřítomné potravě, jsou to všežravci, takže co jedí slepice, tím se rád nakrmí i potkan. Na potkany platí nenechávat slepicím jídlo dlouho ve výběhu a zásoby krmiva mít stranou v dobře uzavřených nádobách. Zbytky slepičího jídla pravidelně uklízejte a kurník i výběh udržujte v čistotě a uklizený, aby se v něm potkani neusídlili nastálo.

Nebezpečí z nebe - draví ptáci

Většina slepic chovaných ve volném výběhu si je dobře vědoma nebezpečí zhůry, jejich instinkt jim velí se při siluetě na nebi běžet schovat do křoví nebo do přístřešku. Často takhle utíkají, i kdyz zahlédnou letadlo, nebo třeba holuba. Je to tak správně a na vás je, abyste slepičkám nabídli co nejvíce míst, kam se mohou schovat. Slepičí výběh by měl tedy obsahovat dost stromů a keřů, můžete jim vyrobit i jednoduché stříšky, kam se při hrozícím nebezpečí rychle ukryjí.

Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že si žádný dravec vaši slepičku neodnese, musíte na výběh pořídit síť nebo ho překrýt pletivem a vyrobit vlastně takovou slepičí voliéru. Kolem dokola výběhu můžete použít vizuální zastrašující předměty jako jsou lesklé plechovky, reflexní páska, zavěšená CD nebo balonky s potiskem.

Slepice mezi stromy

Hlídací pes

Pes jako součást hejna (smečky) je ideálním řešením. Musí to být ale pes, který je na slepičky zvyklý a bez problémů s nimi vychází. Psi jsou sice také predátoři, ale udělejte z kozla zahradníka a máte od jiných zvířat pokoj.

Pokud je pes na přítomnost drůbeže trénovaný, bude skvělým parťákem a ochráncem. Nejlepší variantou je, když je pes navyklý na slepičky už od štěněte. Vnímá je pak jako součást smečky a dává dobrý pozor, aby jim nikdo neublížil. Když váš pes se slepičkami nevyrůstal, je potřeba mu poskytnout důkladný trénink, aby se naučil, jak se má ke slepicím chovat. 

Jaké plemeno zvolit?

Některá psí plemena jsou vhodnější, všeobecně se uvádí jako vhodná plemena ta vyšlechtěná pro práci se stádem (pracovní plemena), klidnější povahy, zvyklá většinu dne pobývat venku.

Pyrenejský horský pes, bobtail, border kolie, kuvasz, anatolský pastevecký pes, kavkazský ovčák, středoasijský pastevecký pes. Vždy je samozřejmě potřeba zjistit, jak se pes v přítomnosti slepic chová.

Pes se slepicemi

Zvykání psa na slepice

Když chcete dát slepičky dohromady se psem, kterým si nejste zatím jistí, pomocí postupných kroků ho můžete na slepice navyknout. Nejdříve je seznamujte přes plot a psa držte na vodítku. Nenechte psa, aby slepičky nějak vystrašil, všechno dělejte v klidu a za dobré chování pejska odměňte. Dalším krokem je představit psovi nějakou klidnou a hodnou slepičku (tu držte v náručí), budete potřebovat někoho na asistenci, aby slepičku podržel a vy budete hlídat psa a sledovat jeho reakce. Třetím krokem je mít psa přivázaného ve slepičím výběhu, celou situaci neustále sledujte, pes by měl být klidný a slepiček si víceméně nevšímat. Až budete mít pocit, že pes zvládá přítomnost drůbeže s přehledem, můžete ho pustit na volno, ale zpočátku ho mějte stále pod dohledem a v případě potřeby přivolejte. Celý proces může trvat dny i týdny, ale získáte tím strážce k nezaplacení.

 

Nakonec si můžete přečíst ještě několik tipů od kolegů, kteří mají s ochranou svého hejna dlouholeté zkušenosti:

Tipy od Petra: “Základ je kvalitní kurník, který nejde podhrabat. Důsledné večerní zavírání, oplocený pozemek, keře, stromy nebo stříšky na schování proti dravcům, já mám po ataku lišky ještě elektrický ohradník a hraje mi tu celý den rádio mluveného slova, ale to je už trochu extrém.”

Tipy od Laďky: “Mně se osvědčilo: chovám slepičky u koz (bojí se jich dravci ze vzduchu), proti "pozemním" dravcům elektrický ohradník 15 cm od země, 15 cm od plotu, na noc je nezbytné slepičky zavírat (pomohou automatická dvířka).”

Tipy od Pavly: “Co se týče ochrany před predátory - kuna mi tu zabila už 3 slípky...takže jsem pořídila plašičku, na kterou si ale časem zvykne, tak jsem začala pouštět rádio - velmi brzy ráno, kdy se začnou otevírat dvířka. Přišla vždycky za šera, nebo za deště, sehnala jsem i rysí lejno a nakoupila spoustu vonítek, co se dávají přímo do záchodové mísy - ty určitě zabraly, protože jsem je rozházela na půdu, kde kuna spala, a po tom, co tam jsou, se držela v druhé půlce půdy, k vonítkům nechce. Takže čím víc vůně a hluku, tím lépe. A samozřejmě asi nejlepší je, když s tím lidé teprve začínají, pořídit prostě zasíťované pozemky, nebo voliéry.”

Slepice s kozou

Vaše slepičky mají sice díky svému zraku a postřehu dobrý přehled o tom, co se kolem nich děje, zároveň jim ale nebylo dáno moc způsobů, jak se případnému nebezpečí ubránit. Mohou pouze utéct, schovat se ve výšce, popřípadě pod přístřeškem. Odvážná slepice nebo kohout se třeba pokusí zahnat predátora křikem a mávání křídly, tím jsou ale jejich možnosti vyčerpány. Je tedy na nás na lidech, abychom svým holkám připravili takový domov, kde budou v pohodě a hlavně v bezpečí.

 

Autorka článku: Markéta Nováková, 2019 (zdroj informací: kniha Free-Range Chicken Gardens, zkušenosti kolegů a kolegyň ze Slepice v nouzi)

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab