Zdravé hovínko
Vzhled slepičinců závisí na tom, co vaše slepičky jedí, ale souvisí také se zdravotním stavem. Je to stejné jako s lidmi a jinými zvířaty. Jste to, co jíte. Změny v konzistenci a barvě slepičích výkalů můžou indikovat různé zdravotní problémy nebo dietní chyby. Pojďme si tedy trochu nastudovat, jak funguje slepičí trávicí systém, jak má vypadat zdravé slepičí hovínko a jak vypadají různé zdravotní problémy z pohledu slepičích exkrementů.
Trávicí systém slepice
Slepice mají jiný trávicí systém než lidé a savci všeobecně a některé procesy tak u nich probíhají jinak.
Slepice nemají zuby, zkonzumovanou potravu rozmělňují až v žaludku. Stejně jako jiní ptáci potřebují slepice kromě potravy přijímat také drobné kamínky či písek (grit). To jim při trávení pomáhá rozložit jídlo na menší kousky.
Když slepice pozře nějaké jídlo, potrava putuje jícnem nejdřív do volete. Vole najdete na přední straně hrudníku, jde o rozšíření jícnu. Natrávená potrava se pak posune skrz jícen dál do žaludku. Samotný žaludek slepice se dělí na dvě části (dva samostatné oddíly), na žláznatý (trávení pomocí enzymů a kyseliny) a svalnatý (rozmělnění pomocí gritu). Obsah se pak posouvá do tenkého střeva, kde dochází k vstřebávání živin do těla. Slepice má slinivku břišní a také slepé střevo (dva výběžky tenkého střeva), kde dochází k další fermentaci zkonzumované potravy a tím k získávání dalších živin. Slepé střevo je vyprazdňováno několikrát denně, slepičinec ze slepého střeva má trochu jiný vzhled, ale je to znamení, že trávení funguje dobře.
Na konci trávicího procesu se hmota z tenkého střeva skrz tlusté střevo přesouvá do kloaky, kde se smíchá s odpadními látkami z močového ústrojí (bílá část slepičince) a odchází ven z těla.
Takhle tedy vzniká to, co ti naši domácí ptáci trousí všude kolem sebe. Jestli chováte slepice, jistě jste si všimli, že ne vždy vypadá slepičinec stejně. Následující text zahrnuje nejčastější změny slepičích výkalů s vysvětlením, co to nejspíš znamená. Ano, budeme věštit ze slepičinců. Pokud ale ty svoje holky milujete, tak vám to nejspíš není cizí.
Zdravý slepičinec:
Začneme tím pozitivnějším a to jsou slepičince, které jsou normální a zdravé. Většina zdravých slepičích hovínek odráží to, čím se slepice krmí (nasekaná tráva - zelená barva, šrot – do hněda, červené zelí může zbarvit trus do fialova atp.). Barva bývá od zelené přes hnědou a hovínko obsahuje také zmiňovaný obsah “moči“ (bílá část slepičince).
Slepice, která sedí na vejcích, se chodí vyprázdnit jen několikrát denně, někdy dokonce jen jednou za den a podle toho ten slepičinec vypadá. Je to větší hromádka a často hodně zapáchá.
Výkaly pocházející ze slepého střeva jsou řidší, barvu mohou mít různou, od žlutohnědé přes tmavší hnědou.
Pokud je velké vedro, slepice více pijí a tím pádem se u nich může objevit řidší stolice.
Nezdravý slepičinec:
Obsahuje parazity a jejich vajíčka
Slepice by se měly pravidelně odčervovat, pokud najdete ve výkalech nějaká známky parazitů, zkuste zjistit, o jaký druh parazita se jedná a podle toho pak nasadit odčervovací prostředky. Pokud má parazity jedna slepice, pravděpodobně je bude mít celé hejno, proto se doporučuje odčervit všechny slepice najednou.
Napěněné výkaly
Jsou to slepičince, které jsou řídké a na první pohled napěněné (jakoby našlehané). Takové výkaly už jsou známkou nějakého problému, pravděpodobně je trávicí soustava něčím podrážděná. Když se to stane jednou za čas, slepice prostě asi snědla něco, co jí úplně nesedlo. Pokud jsou ale slepičince soustavně žluté pěnivé, může jít o začervení nebo infekci (bakteriální či virovou).
Krev v trusu
To už je varovný signál, že je něco špatně. Může jít o kokcidiózu, což je nejčastější infekční nemoc drůbeže. Kokcidióza slepic napadá slepičí střevo (slepé nebo tenké). Kokcidióza se přenáší výkaly. Více o ní si můžete přečíst v podrobném článku Kokcidióza kura domácího. Krev může znamenat i přítomnost parazitů v trávicím traktu.
Řídké výkaly
Vodnaté výkaly se mohou vyskytovat při vyšších venkovních teplotách, slepice přirozeně více pijí a slepičince jsou zředěné. Pokud jsou ale teploty normální a vy třeba vidíte, že výkaly ze slepice opravdu “vylétají“, jde o průjem, který může mít různé příčiny – něco špatného ve stravě, parazité nebo infekce.
V takovém případě určitě doporučujeme dát slepičku do karantény, konzultovat situaci s veterinářem, sledovat ji a zjistit původce průjmu.
Možná jste se v textu dozvěděli více, než byste bývali chtěli, slepičí výkaly nejsou moc atraktivní téma, zvlášť pokud se jedná o různé nemoci, ale rozhodně je to téma užitečné, stejně jako u lidí a jiných domácích zvířat.
Veterinární doktory/doktorky, kteří jsou schopni nebo ochotni léčit slepice, najdete v seznamu veterinářů.
Co u slepičího trusu sledovat?
množství
velikost
barvu
konzistenci
Pokud víte, jak vypadá slepičinec zdravé slepice, lehce pak poznáte, když se její trus odchýlí od normy.
Co dělat, když je slepičí trus abnormální
Zdravotní stav slepice se samozřejmě pozná i podle jiných znaků, nemocné slepice jsou často načepýřené, nemají zájem o okolí, neběhají jako ostatní, méně jedí, prostě je na nich vidět, že nejsou ve své kůži. Některé nemocné slepice postávají nebo posedávají stranou hejna, hodně zavírají oči. Nemocné slepice můžou víc pít, často se také stává, že přestanou snášet vejce. Celkový zdravotní stav slepice můžete posoudit i podle návodu na našem webu.
Pokud tedy vyrobí nějaká slepice nestandardní bobek, je dobré zkontrolovat i její celkový zdravotní stav, získáte tak další indicie k odhalení možné nemoci. Rozhodně se vyplatí slepičku izolovat na pozorování a pokud to nebyl jen jednorázový problém, řešit zdravotní stav s veterinářem.
Někteří veterináři dělají i jen rozbor slepičího trusu, nemusíte tedy slepičku nikam vozit, stačí dovézt nebo poslat podezřelý výkal.
Jako prevenci nebo podporu po přeléčení je možné slepicím podávat probiotika a prebiotika. Jde o prášek, který se ředí vodou. Prebiotika fungují jako potrava pro správné střevní bakterie, probiotika jsou pak živé složky zdravého mikrobiomu, zlepšují kvalitu střevní mikroflóry a chrání proti rozvoji patogenních bakterií v trávicím traktu. Probiotika se u slepic používají například po léčbě antibiotiky nebo po odčervování.
Tip od kolegyně Laďky:
"Docela dobrým univerzálním podpůrným lékem je česneková voda; když má nějaká slepička průjem, dám ji bokem do karantény a dostává misku s vodou, ve které je rozmačkaný česnek; často bývá průjem po větším množství pečiva. Univerzální přírodní antibiotikum a antihelmetikum (odčervovadlo). Nezachrání všechno, ale používají ho takto (i preventivně) také chovatelé exotů i holubů."
Přírodní prevence proti kokcidiím
Kromě různých bylin se používá i jablečný ocet v pitné vodě, ocet vytváří v trávicím traktu kyselejší prostředí, ve kterém se kokcidiím tolik nedaří, dávkování je 1 čajová lžička na 1 litr vody. Můžete použít i přípravek Acidomid, který kromě různých organických kyselin obsahuje také vitamíny a minerály, dávkování je 10 ml na litr vody.
Zdroje informací: zkušenosti kolegů a kolegyň ze Slepice v nouzi, článek https://the-chicken-chick.com/whats-scoop-on-chicken-poop-digestive/,
Zdroje fotografií: https://www.thehappychickencoop.com/chicken-poop/, https://the-chicken-chick.com/whats-scoop-on-chicken-poop-digestive/