Vápenka u slepic
Vápenka je poměrně rozšířená slepičí nemoc. Pokud není léčená, může slepičky dost potrápit a způsobit jim velké nepohodlí nebo i bolesti.
Vápenka napadá slepicím převážně běháky. Drobní parazité si budují chodbičky v kůži na nohou (pod šupinami kůže), konzumují tkáň a lymfu, malé larvy roztočů vylézají na povrch a budují si vlastní chodbičky, takže se na noze tvoří další a další vrstvy téhle zvláštní hmoty.
Slepicím na nohou vzniká takový specifický bělavý až nažloutlý povrch, jako by navrstvená zrohovatělá kůže nepravidelného tvaru. Jestli jste už někdy viděli vápenku na vlastní oči, poznáte ji na první pohled i z fotky. Pokud se nemoc neléčí, může dojít k deformaci nohou, ke ztrátě prstů, slepice přestane chodit, protože jí to způsobuje bolest, v krajním případě může i zemřít vyčerpáním nebo na přidruženou infekci.
Nemoc se rozvíjí pomalu a postupně, takže jestli své slepičky pravidelně pozorujete a máte jejich chování “nakoukané“, jistě si všimnete, že s nimi není něco v pořádku. Vápenka se šíří z nemocného jedince na ostatní členy hejna, přenos funguje přímým kontaktem, přes hřady a jiné části kurníku. Pokud je zasažený jeden člen hejna, bude potřeba ošetřit hejno celé.
Jak se vápenka léčí?
Domácí léčba: voda, olej a vazelína
Nemocné slepičce namočte nohy do teplé vody, pak jí je osušte ručníkem a zbavte je přebytečné mrtvé a odpadávající kůže. Dále jí nožky namočte pro změnu do oleje (olivový, slunečnicový atp.), parazity to zadusí. Olej otřete a nakonec namažte slepičce nohy vazelínou.
Tuto proceduru provádějte každý den až do vyléčení.
Domácí léčba: síra a vazelína
Smícháte 2 polévkové lžíce sirného prášku (lékařská síra) a půl šálku vazelíny. Vytvoříte mast, kterou budete slepičí nohy denně natírat a takto minimálně dva týdny. Je to rychlejší metoda než ta předešlá. Síra se používá i na svrab u lidí a vápenka je vlastně ptačí svrab.
Veterinární léky
Pokud se jedná o těžší případ vápenky, nebo prostě nemáte možnost slepičku sami ošetřovat každý den, existují i léky, které může podat veterinář. Buď slepici pod křídlo, injekčně nebo do zobáčku. Při této léčbě ale nesmíte konzumovat vajíčka ošetřených slepic, ochranná lhůta na vejce je jeden měsíc od poslední dávky.
Průběžně aktualizovaný seznam veterinárních lékařů, kteří jsou schopní a ochotní léčit drůbež najdete ZDE.
Léky se podávají každé dva týdny, dokud se nohy nezbaví povrchu vytvořeného parazity a příznaky nezmizí. Tyto léky mají velkou výhodu v tom, že žádný parazit neunikne, ani v případě, když je vápenkou zasažený i hřebínek nebo laloky.
Co s kurníkem a výběhem?
Vápenka se šíří i přes prostředí, ve kterém slepice žijí, takže je potřeba dezinfikovat jak kurník a jeho vybavení, tak slepičí výběh. Parazitům se dobře daří v zabahněném vlhkém prostředí. Pokud mu chcete situaci ztížit, udržujte kurník a slepičí výběh v suchu a čistotě.
Co se týče kurníku, rozhodně je praktický takový, který se dobře čistí a dezinfikuje, při pořizování nebo nákupu je dobré s tím počítat a vybrat pro slepičky takové bydlení, které se vám bude dobře uklízet.
Klasický a oblíbený prostředek k desinfekci kurníku je hašené vápno. Vyrábí se smícháním hydroxidu vápenatého s vodou. Při hašení vápna (míchání s vodou) se uvolňuje velké množství tepla, proto je lepší sypat vápno do vody než naopak. Vápno lze přimíchat do malířské barvy, nebo ho použít samotné. K desinfekci můžete použít i roztok sava (na různé části kurníku, záleží na materiálu). Někdo míchá do vápna i křemelinu a natírá stěny kurníku touto hmotou, protože křemelina funguje dobře proti čmelíkům.
Tipy jak na vápenku od kolegyně Laďky:
1. nejjednodušší, ovšem nikoli bio: ze zverimexu sprej ARPALIT (používá se na blechy u psů) nastříkat pořádně na hnátečky (jakoby pod nadzvedlé šupiny) a zopakovat cca po 10 dnech. Paraziti pojdou. Vajíčka od těchto slepic by se neměla konzumovat minimálně 14 dní po každé aplikaci.
2. bio varianta: umístit k východu z kurníku vaničku s jedlým olejem s hladinou 5-10 cm. Vaničku umístit tak, aby jí musely slepičky procházet, když chtějí z kurníku ven nebo dovnitř. Takto vydržet 14 dní. Paraziti se udusí. Vajíčka se mohou jíst stále.
Obě varianty se v rámci dokonalosti mohou kombinovat.
Když adoptujete cizí slepičky - prevence
Pokud chcete přidat do stávajícího hejna nové slepičky z neznámých podmínek, rozhodně není od věci dát je na pár týdnů do karantény. Ušetří vám to spoustu starostí a po období karantény je můžete s klidným srdcem spojit se stávajícím hejnem. Nové slepičky byste měli pořádně prohlídnout, některé slepičí problémy se dají rozpoznat na první pohled (paraziti v peří, vápenka v pokročilém stadiu...). Jak na takovou preventivní prohlídku najdete v textu o zdravotním stavu slepic.
Zdroje informací: zkušenosti kolegů a kolegyň ze Slepice v nouzi, článek https://zverolekarka.com/vapenka/ a https://the-chicken-chick.com/scaly-leg-mites-in-chickens/