Proč slepice přestala snášet vajíčka
Slepice nejsou stroje na vajíčka, ačkoliv je tak většina velkochovů prezentuje. I slepice má své přirozené životní cykly, potřeby a potíže, ty mohou ovlivnit frekvenci snášení vajíček nebo snášku úplně zastavit. To, že slepice přestala snášet, může mít různé důvody. My si povíme o těch nejběžnějších.
Slepice reaguje na roční období
Slepičí tělo pozná, že ubývá přirozené světlo a že nastala zima. V zimě si slepice dávají snášecí pauzu nejčastěji. Někdy nesnáší vůbec, jindy je snáška velmi omezená. Pokud jde o hromadný jev u všech slepic a slepičky jsou jinak zdravé, veselé a běžně aktivní, není potřeba panikařit. Pauza může trvat několik týdnů až měsíců, ale věřte, že si slepičky takovou přestávku určitě zaslouží.
Slepice přepeřuje
Přepeřování probíhá pravidelně a většinou se promítne do množství snesených vajec. Tvorba nového peří stojí slepici spoustu energie, vitamínů a minerálů, však jí musí na těle vzniknout nová péřová pokrývka a to není jen tak. Přepeřování probíhá postupně a je ovlivněné především přechodem léta do podzimu a úbytkem denního světla (zkrácení světelného dne). Slepice pomalu ztrácí peříčka a poté se jí na kůži objevují peříčka nová (ta vypadají zpočátku dost zvláštně, něco jako ostny). Někdy jsou slepičky v době přepeřování unavené a bez energie. Je na nich vidět, že jim to dává zabrat. V takovém případě jim věnujte zvláštní pozornost, můžete jim přilepšit něčím dobrým k snědku. Jistě víte, co vaše holky milují, důležité jsou především bílkoviny, které jsou stavebním prvkem peří. Slepicím můžete dodat i vitamínové doplňky.
Slepičce je zima
Jestli máte kurník, ve kterém klesá teplota v zimě dlouhodobě pod 10°C nebo je v něm dokonce kolem 0°C, slepičkám to moc nesvědčí a musí věnovat velkou část své energie na zahřátí. Snášení vajíček jde v takovém případě stranou.
Slepičce je vedro
Horké letní dny jsou náročné nejen pro lidi, ale i pro slepice. Myslete na to a v létě poskytněte slepicím dostatek stínu a hlavně dost vody na doplnění tekutin, vodu umístěte do stínu. Můžete jim nabídnout i šťavnaté letní ovoce. Pokud zavládnou tropy, své slepice pravidelně kontrolujete, zda jsou v pořádku. Nezapomeňte, že větrání je důležitou součástí kurníku. Myslete i na teplotu v kurníku, jestli na něj celý den praží slunce, může být pro slepice neobyvatelný. Jak poznáte, že slepice horkem trpí? Jsou letargické, drží křídla od těla, lapají po vzduchu a těžce dýchají. I lidé jsou v letních měsících méně výkonní, takže i slepičky si občas vyberou zaslouženou pauzu.
Slepička je ve stresu a zvyká si na nové prostředí
Ačkoliv slepice ve velkochovech snášejí vajíčka téměř každý den, když si je adoptujete, může se tento proces dočasně zastavit. Slepičky jsou ve velkochovu zvyklé na určité podmínky, v novém prostředí se musí nejdříve rozkoukat a postupně se adaptovat (na rozdílnou teplotu, stravu atp.). Pokud jsou částečně holé, musí jim dorůst peří. Proto jsme sepsali i text o tom, jak se svými novými adoptovanými slepičkami zacházet, když si je přivezete k sobě domů.
Slepička si snesla své
Slepice nejsou stroje, i ony se jednou dostanou do momentu, kdy přestanou snášet. Je to takový slepičí důchod. Pokud je slepička v pořádku, nic vám nebrání v tom nechat ji u sebe dožít. I slepice si zaslouží lásku a respekt za to, že vám celý život snášela vajíčka.
Špatné složení potravy
Moc nebo málo potravy může mít vliv i na snášení vajec. Stejně tak skladba krmení. Co slepicím dávat a nedávat najdete v samostatném textu. Základem je vyvážená strava.
Slepice je kvokavá
V přírodě má slepice cyklus, kdy po oplodnění sedí na vejcích, ze kterých se po 21 dnech vylíhnou kuřátka a o ty se pak slepice stará. Nesnáší tedy jedno vejce za druhým, ale jen tolik, aby z nich vyvedla mladé. I domácí slepice občas zatouží po tom stát se matkou. Pak záleží na vás, jestli jí to umožníte (jestli vůbec máte kohouta). Takzvaná kvokavá slepice sedí denně na vejcích (i na neoplodněných), méně jí, vydává kvokavé zvuky a hnízdo si brání. Během tohoto období vejce nesnáší. Většinou jí to ale za 3 týdny přejde.
Nemoc
Může to být přítomnost parazitů v kurníku, nebo i vážnější onemocnění. Parazity jako třeba čmelíky lze odstranit. Pokud není slepice v kondici, určitě to na ní poznáte. Příznaky nemoci jsou různé, jestli své slepice každý den pozorujete, jistě si všimnete, když nejsou úplně fit. Nemocná slepice je apatická, smutná, může být načepýřená, sípavě dýchat, často málo jí, někdy má bledší hřebínek než obvykle a svěšený ocásek. V případě nemoci doporučujeme vyhledat veterinárního lékaře, který má specializaci na ptáky či drůbež.
Pokud mají vaše slepičky z nějakého důvodu snášecí pauzu, buďte trpěliví a zkuste podle indicií výše zjistit příčinu. Může jít o přirozený proces, ale může to být i reakce na nějaký nedostatek nebo problém, který by bylo dobré včas podchytit.