Přepeřování

Co je to přepeřování?

Přepeřování znamená, že slepičce vypadává staré peří a dorůstá nové. V menším se pírka obměňují i během roku, ale intenzivní přepeřování začíná nejčastěji ke konci léta, slepičky mění dosavadní peří za zimní. V takových případech to u vás může vypadat jako po nepovedené polštářové bitvě, peří všude. Slepičky na sobě mohou mít holá místa, na kterých jim postupně „raší“ nová peříčka.

Co dalšího se může dít při přepeřování?

  • Může poklesnout nebo se úplně zastavit snáška
  • Slepice mohou být hladovější
  • Nová rašící peříčka mohou lákat slepice k vzájemnému ozobávání
  • Slepice mohou být ve stresu, v nepohodě, můžou se vzájemně napadat
  • Slepice, které jsou za běžných okolností čilé, mohou být méně aktivní a držet se stranou
  • Některé jinak společenské a mazlivé slepičky mohou být dočasně plaché (dotek na místě, kde vylézají nová peříčka, pro ně může být bolestivý)

 

Slepice peří

Jak můžeme slepičkám pomoci?

Mnoho chovatelů nechce procesu přepeřování jen tak přihlížet a chce svým holkám nějak pomoci a přilepšit. O to víc, když je na slepicích vidět, že jim dává přepeřování zabrat.

Peří se skládá z cca 80 % z proteinů, takže tvorba nových peříček vyžaduje velké množství této živiny. Pokud chcete slepičkám doplnit jídelníček, můžete jim nabídnout vařená vejce, kousky masa, moučné červy, mokré masové krmení pro kočky nebo psy, sóju (sušené sójové boby obsahují kolem 36 % bílkovin) nebo potraviny ze sóji (naturální tofu atp.). Není ale potřeba to přehánět, všechno stačí jen jako doplněk k běžné vyvážené stravě. Nadmíra bílkovin může naopak způsobit zažívací potíže (průjem atp.).

Slepice ztráta peří

Slepičky chované v dostatečně velkém výběhu si dokážou bílkovinnou složku obstarat i samy, když během hrabání pojídají hmyz a bezobratlé.

Jako doplněk můžete do pití přidávat slepicím jablečný ocet, nebo nějaký vitamínový roztok pro drůbež.

V zahraničí se prodává i speciální krmná směs pro období přepeřování (zvýšený obsah proteinu, vitamínů a minerálů), ale u nás jsem nic takového nenašla.

Během výměny peříček dopřejte svým slepicím co nejvíce klidu, dostatek tekutin a dostatek prostoru.

Co během přepeřování nedělat?

Při přepeřování byste měli omezit různé mňamky s přemírou sacharidů, abyste moc nenarušili poměr proteinu ve stravě. Tohle pravidlo je dobré dodržovat během celého roku, ale při výměně peří to platí dvojnásob.

Slepičkám může být nepříjemný dotek na místech, kde roste nové peří, takže je s nimi potřeba manipulovat opatrněji.

Ozobávání rostoucích peříček

Rostoucí peříčka se objevují na kůži nejdřív v podobě takového jako trnu, který vyčuhuje, až později se rozvine peříčko. Pokud jsou slepice ve stresu, nebo mají nedostatek bílkovin, můžou si tyhle rostoucí peříčka vyzobávat. Tuhle kratochvíli je potřeba co nejdříve stopnout, protože se pak těžko odnaučuje. Nově rašící peříčko je vyživováno krví, takže může v případě narušení dost silně krvácet. Pro zastavení krvácení můžete pírko vytrhnout (vytrhávejte ve směru růstu). Pokud místo dál krvácí, zkuste to zastavit mírným tlakem pomocí prstu. Kůži ošetřete např. Peroxidem. Na místě vytrženého pírka vyroste brzy nové.

Zkušenosti Laďky: Dezinfekce při krvácení z uklovnutého peříčka: ošetřuji Peroxidem - červená krev zhnědne a nedráždí ostatní k dalšímu oklovávání. Krev se zastaví a brčka (bývá jich v tomto případě více ozobaných vedle sebe) není třeba vytrhávat.

Pokud je v hejnu nějaká slepička, kterou ostatní vydatně ozobávají, oddělte ji a poskytněte jí péči a podporu. Jak už bylo napsáno výše, přepeřování může být stresující proces, na což můžou slepičky reagovat šikanou. Vzájemné ozobávání byste měli stopnout co nejdříve, protože když se to slepičky naučí (odkoukají to jedna od druhé), tak budete muset přesvědčovat celé hejno, aby s tím přestalo.

Ilustrace pěkně ukazuje, jak roste nové peříčko (zdroj: academy.allaboutbirds.org)

Jak roste peří

Bolí přepeřování?

Pokud byste ptákovi vytrhli pírko, tak ho to bolí. Peří je něco jako lidské vlasy, je spojené s tělem ptáka. Konkrétně u peří je to skrz brk (spodní centrální dutou část pera), brk je spojený s kůží pomocí perového váčku (válcovitý otvor). Samovolné vypadávání peří ale ptáky nebolí, je to jako když nám padají uvolněné vlasy.

Průběh přepeřování

Během přepeřování může dojít u slepiček k dočasnému zastavení snášky. Děje se to i u slepic z velkochovů, ale tam se to řeší tím, že je první přepeřování načasováno na období, kdy už nejsou slepičky pro velkochov „lukrativní“, takže putují cca po roce snášení vajec na jatka (ty šťastnější do adopce) a jsou nahrazeny novými.

Pokud tedy vaše slepičky ztratí větší množství peří a zároveň nenesou, nepropadejte panice. „Výroba“ nového peří jim bere spoustu živin a energie a ta už nezbývá na tvorbu vajec.

Po přepeření by se měly slepičky zase dostat do pohody, situace v hejnu by se měla uklidnit a slepičky se mohou konečně pyšnit novými péřovými kabátky. Staré ušmudlané vyměnily za krásné nové. Nové peří má lepší izolační vlastnosti, to se na zimu hodí. Bílé slepičky náchylné na zamazání od prachu získají nový čistější vzhled.

Výměna peříček u slepice

Výměna peří nemusí probíhat u všech slepic stejně, některé mohou přepeřovat krátce a intenzivně, jiné delší dobu a postupně. K přepeřování může docházet i na jaře, v létě nebo v zimě, nemusí jít tedy jen o přepeřování před zimou. Výměna péřového kabátku je řízena hormonálně a probíhá od hlavy přes tělo až po ocas.

Zkušenosti Laďky: Některé slepičky mají při přepeřování "holá ramínka". Pak je problém, že je tam drápy odrbává kohout, když na ně skáče. Pomáhají na to "naše" staré dobré slepičí kabátky.

Přepeřování se týká i kohoutů, slepice, které vyvedly kuřátka, obvykle přepeřují po tom, co se kuřátka osamostatní. První přepeřování u slepic v dospělosti probíhá kolem věku 15 až 18 měsíců.

Pokud si adoptujete slepičky z velkochovů, tak ty bývají hodně vypelichané, lidé jim občas říkají striptérky, protože některé na sobě mají sotva pár pírek. Peří jim ale brzy doroste, zatím jsme zaznamenali jen pár případů, kdy zůstala slepička částečně bez peří. Bohužel netušíme, čím by to mohlo být.

 

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab