Stafylokokóza

Stafylokokóza se může projevovat různými způsoby, bakterie mohou přejít přímo do krve a způsobit otravu krve, mohou způsobit zánět kloubů a šlach (nejčastěji na nohou), zánět kůže nebo vznik zánětlivých ložisek na spodní straně běháků. Poslední varianta je natolik charakteristická, že ji lze často poznat na první pohled.

Anglicky se této nemoci lidově říká bumblefoot, když si tento termín zadáte do vyhledávače a necháte si najít obrázky, uvidíte množství příkladů, jak taková zasažená noha vypadá. Noha postižená stafylokokózou má charakteristický vzhled: je částečně oteklá (boule na noze) a uprostřed otoku ze spodní strany nohy bývá tmavá skvrna (strup). Slepice často kulhá.

Stafylokokóza

Jde o bakteriální onemocnění ptačí nohy, kdy vzniká na noze absces (hnisavé ložisko). Bakterie (nejčastěji stafylokok) se dostanou do kůže přes poranění (řezná rána, škrábnutí, odřenina, podrážděná kůže, může se stát v průběhu hrabání), problém můžou zapříčinit i otlaky způsobené nesprávným tvarem a povrchem hřadu (příliš ostré hrany, co tlačí na plochu nohy, hřady s třískami).

Bakterie se vyskytují na zvířatech i v prostředí kurníku a výběhu, problém může nastat až v momentě poranění kůže nebo oslabení zvířete. Stafylokokóza se může přidat i jako přidružená infekce při jiném onemocnění. Pokud není lokální ložisko léčené, zasažení pařátku se bude stále zhoršovat, infekce se přesune do kloubů a šlach a nakonec může pták uhynout.

Jak problému předejít?

Pokud se budou slepice pohybovat v čistém prostředí, kde bude minimální šance poranění o ostrý předmět, pravděpodobnost onemocnění se sníží. Různé bakterie lépe přežívají v mokrém bahnitém výběhu, takže tomu je lepší se vyvarovat. Nejen u slepic můžou tuto nemoc vyvolat i otlaky na končetinách, otlaky mohou vzniknout třeba kvůli bidýlku s ostrými hranami, nebezpečí představují také dřevěné třísky, proto je fajn hrany hřadů trochu zkosit a přejet brusným papírem. Jakékoliv oslabení nebo narušení povrchu kůže může způsobit, že se bakterie dostanou do těla. Slepice by měly přijímat vyváženou stravu, aby měly dostatek vitamínů a minerálů a dobrou imunitu. Pro zdravou kůži je nejdůležitější vitamín A, skupina vitamínů B a biotin.

Jak vypadá zdravá slepičí noha?

Slepičí končetiny mají být symetrické, bez otoků. Kolenní klouby by neměly být odřené, oteklé, zčervenalé nebo teplé. Spodní část plochy pařátku nohy by měla být měkká, kůže hladká, jemná a především nepoškozená. Vrchní část pařátku pokrývá šupinatá kůže. Drápky mají být akorát tak dlouhé, ne přerostlé, to aby slepičky správně došlapovaly. Tři slepičí prsty směřují dopředu, jeden dozadu. Některá plemena mají 5 prstů (4 dopředu a 1 dozadu). Slepice chované na volno jsou většinu dne v pohybu a pařátky jsou stále něčím zaměstnané.

Nohy slepice

Jak nemoc odhalit?

Jestli máte pár slepiček a jsou ochočené, je fajn jim provést jednou za čas preventivní prohlídku. Podle návodu na posouzení zdravotního stavu můžete svoje slepičky prozkoumat od hřebínku až po pařátky. Jedním z příznaků je kulhání, které může být ale způsobené i neopatrným seskokem z výšky atp. Pokud jde o stafylokokózu a slepice kulhá, znamená to, že infekce už probíhá delší dobu. Takzvaná bumblefoot se na začátku projevuje jen drobným otokem a zčervenáním, až postupem vzniká uprostřed otoku černá skvrna, která se spolu s otokem zvětšuje.

Pokud jste objevili stafylokokózu u jedné slepice, je lepší prohlédnout rovnou celé hejno.

Vývoj nemoci

Zpočátku může být kůže jen mírně začervenalá a na kůži se tvoří otlačená "mapa". V další fázi už je vidět otok, zánětlivé ložisko je začervenalé, slepice nejspíš pociťuje mírnou bolest, ale nemusí ještě kulhat. Pokud už je infekce pokročilá, slepice nebude tak často běhat a hrabat, možná se bude se vyhýbat hřadování (může preferovat spaní na podestýlce). Tlak na nohu způsobuje bolest.

Stafylokokoza

Jak se zasažená noha léčí

Podáním antibiotiky – ideálně, pokud jsou cílená přímo na původce nemoci (vyžaduje laboratorní rozbor). Lokálně se absces řeší na veterině otevřením, vypláchnutím a desinfekcí. Pařátek se maže antibiotickou mastí a je potřeba, aby byl nějakou dobu obvázaný (rána se postupně hojí), noha se pravidelně převazuje, je nutné držet slepičku v čistém prostředí. V některých případech stačí, když se noha slepice namočí v epsomské soli, tmavý špunt se tím změkčí a dá se pak lépe vyloupnout a rána následně ošetřit. Takový postup najdete například na blogu Tilly's nest. I to ale doporučujeme provést pouze odborníkem.

Pokud zachytíte problém hned v počáteční fázi, bude stačit pravidelná desinfekce nohy, několikrát denně, dokud změny na kůži nezmizí.

Seznam veterinárních ordinací, který tvoříme a průběžně aktualizujeme.

 

Zdroje obrázků: poultrydvm.com

Článek o stafylokokóze od MVDr. Ježkové najdete na zverolekarka.com

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab