Jak vybrat kurník

Nedávno nám přistál v e-mailu dotaz na kurník, paní poslala i odkaz z e-shopu, na první pohled to byl prostorný kurník zajímavého tvaru, při bližším ohledání se ale ukázalo, že za pár tisíc dostanete nefunkční skládačku, kterou asi navrhoval člověk, který viděl slepice jen z vlaku...a navíc chybělo u fotek měřítko, takže za tu cenu byste dostali jen malou boudičku s miniaturním výběhem...
Když někdo začíná s chovem slepic, je dost možné, že o nich nic neví, a třeba má pocit, že by slepice byly v takovém malinkém výběhu spokojené. Jenže nebyly. A to by se brzy ukázalo na jejich chování.
Chceme přidat do prostoru trochu osvěty na téma slepičí kurníky, v následujícím textu najdete shrnutí tématu kurníky: co ANO a co NE.

Kurník chyby

HŘADY V KURNÍKU

Jedna z prvních věcí, které si na kurníku všímám, jsou hřady. Hřady nemají mít průřez kruhu, protože na takové tyči nemají slepice dost opory, skoro by se dalo říct, že se z nich stávají gymnastky. Pokud používáte na hřady větve stromu, tak jen dostatečně silné.
Další častou chybou jsou ostré hrany latí, to jde lehce upravit tak (v případě dřeva), že hrany sesekneme a obrousíme do hladka. Někdy vídám i to, že latě nejsou posazené vodorovně, ale našikmo ve stejném úhlu jako je systém bidýlek. Slepice ale potřebují, aby byla lať vodorovně, aby se na ni mohly pohodlně postavit – v noci pak posadit. Nic nemá tlačit.
Aby nemusely slepice na hřady nalétávat, je fajn mít podél hřadů na straně nástupní rampu.
Docela šikovnou záležitostí jsou hřady, které se dají z kurníku vyjmout. Nejsou tedy napevno přidělané ke stěně, ale stojí samy o sobě. To se může hodit třeba při úklidu. Pokud jsou dřevěné, můžeme je vně kurníku desinfikovat plamenem.
No a nakonec ještě otázka, jestli mají být hřady ve stejné nebo různé výšce. Různě vysoké hřady šetří prostorem, ale je větší pravděpodobnost, že budou slepice o nejvyšší místa soupeřit.

OCHRANA KURNÍKU PŘED DEŠTĚM

Střecha kurníku by měla počítat s tím, že prší a může taky napadnou sníh, který bude na střeše ležet. Měla by být tedy z nějakého materiálu, který vlhkost nepropustí dovnitř. Střešní konstrukce ze dřeva by měla být chráněná např. plechem, asfaltovými šindeli apod.
Pokud plánujete větší kurník, je fajn, když bude mít okap. Omezí se tím množství vody ve výběhu a máte navíc dešťovou vodu na zalévání zahrady.

SNÁŠKOVÁ HNÍZDA

Slepičky vyhledávají pro snášení klidné místo, kde mají soukromí a cítí se tam v bezpečí. Místo by mělo být dál od zdroje světla, takže nejlépe v nejtmavší části kurníku. Hnízdo má být vystlané přírodním materiálem, který budeme pravidelně (v případě vlhkosti nebo znečištění) měnit. Nejčastěji se používá sláma a hobliny. Snášecí hnízda by měla být níže než hřady. Pokud budou výš, slepičky nám tam budou chodit spát a budeme muset hnízda denně čistit od výkalů. Praktické je, když má kurník přístup k hnízdům přímo z venku. Všechna dvířka musí být ale dobře zajištěná, aby se skrz ně dovnitř nedostal predátor.

Kurník hnízda

VĚTRÁNÍ

Větrání kurníku je důležité po celý rok, i v zimě.
Největším nepřítelem slepičí pohody (hned po čmelících) je vlhkost, proto by měl mít každý kurník vyřešený odvod vlhkého vzduchu. Jak se v kurníku hromadí slepičí výkaly a slepičky v něm nocují, zvyšuje se vzdušná vlhkost. Ve správně navrženém kurníku by měla vlhkost stoupat ke stropu a pak odejít větracími otvory přirozeně ven. Vlhkost je nebezpečná především v mrazech, kdy se může srážet slepičkám na hřebínkách a lalocích a může způsobovat omrzliny. Vlhkost můžete snížit pravidelným kydáním podestýlky s trusem a doplňováním nové suché slámy na podlahu kurníku a do hnízd. Větrání by nemělo být formou velkého průvanu, z toho by mohly slepičky nastydnout.

Větrání kurníku

VOLIÉRA U KURNÍKU

Malý kurník s malou voliérou působí sice roztomile, ale jediné jeho využití vidíme jako karanténu nebo marodku, a to ještě v případě, že je kurník z poctivého materiálu a slepičky na noc zavíráme.
Spousta fanoušků nám potvrdila, že takovéto malé „skládačky“ jsou spíše vyhozené peníze. Často jsou vyrobené pouze z tenké překližky a výběh je pro slepice nedostatečný.
Minimální plochu pro výběh doporučujeme 4 metry čtvereční na jednu slepici (je to ale úplně nejmenší minimum!!!), ale čím více, tím lépe. Výběh je pro slepici celý svět, takže nechávat slepice zavřené celé dny v miniaturní voliéře je spíše za trest.
Ani kurník s voliérou nelze nechávat přes noc otevřený, protože predátor se může do voliéry lehce podhrabat.
Pokud mají slepice přístup do dostatečně velkého venkovního výběhu, mohou denně nachodit až 2,5 kilometru. Díky takové fyzické aktivitě jsou slepice zdravější a klidnější.

Kurník s voliérou

ODSAZENÍ OD ZEMĚ

Pokud si vyrábíte nebo pořizujete volně stojící kurník (není zděný jako součást budovy), je dobré, když bude usazený na podezdívce nebo na sloupcích. Vyhnete se tak problémy se spodní vlhkostí, slepičky získají prostor pod kurníkem (často velmi oblíbený, především v čase, když se má jít spát) a eliminuje se také možnost, že se predátor do kurníku podhrabe skrz podlahu.

Odsazení kurníku od země

MATERIÁL A ŽIVOTNOST

Nenechte se zlákat líbivými obrázky, sledujte detaily. Pozor na skládačky na jednu sezónu, tenká překližka se brzy rozpadá.

Jak vybrat kurník

Další tipy, doporučení a především konkrétní parametry, které by měl kurník splňovat, najdete na webu ZDE.

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab