Kurník

Základní parametry kurníku:

snášková hnízda: na 3-5 slepic 1 snáškové hnízdo
velikost hnízda: boudička o hraně 35 cm, na výšku max. 45 cm
hřady délka: na 1 slepici 20-25 cm délka hřadu
hřady profil: lať 4 x 6 cm naležato se zkosenými (zaoblenými) hranami
dimenzování kurníku: 6-1 slepice na m2 (záleží, jestli budou slepice v kurníku jen přespávat, nebo někdy trávit i celé dny)
větrací otvory: pro čerstvý vzduch a odvod vlhkosti
plocha pod hřady dobře dostupná: tam bude nejvíc hovínek, takže to budete nejčastěji čistit, pod hřady by nemělo být nic, čemu by vadil spadaný slepičí trus
snášecí hnízda: mají být níže než hřady

Odsazení kurníku od země

Jako ochranu proti zemní vlhkosti (a zároveň i proti predátorům) určitě doporučujeme odsadit kurník od země. Další možností je postavit kurník na podezdívce.

Dřevěný kurník pro slepice

Zateplený nebo nezateplený?

Kurník se dá koupit i zateplený, ten bychom doporučovali do lokalit s vyšší nadmořskou výškou, kde hodně mrzne, nebo v případě, že v budoucnu uvažujete o odchovu kuřat. Zateplený kurník se hodí také pro případ, že si chcete adoptovat slepičky v zimě. Adoptované slepičky potřebují být pár týdnů v prostoru, kde nebude mrznout, aby se mohly postupně opeřit.
V zatepleném kurníku bude také pomaleji zamrzat voda a vlhká potrava. V zásadě ale zdravým zcela opeřeným slepicím zima nevadí. Vadí jim průvan a vlhko.

Kupovaný nebo vyráběný?

Za sebe a za naše fanoušky musíme říct, že nejlepší variantou je asi kurník od šikovného truhláře, který má s výrobou kurníků zkušenosti. Pokud budete kurník kupovat už jako skládačku, nedejte moc na líbivé obrázky, ale spíš se zajímejte o materiál. Tenká překližka se brzy rozpadá a kurník je pak kolikrát jen na jednu sezónu. Lepším materiálem je masivní dřevo. U něj ale sledujte tloušťku, tenké palubky také moc nevydrží.

Proč řešit materiál kurníku?

Slepice vytváří v noci přirozenou vlhkost dýcháním, zároveň na podlahu dopadá slepičí trus, takže vlhkost v kombinaci s tenkým dřevem může být problém (kroucení, rozklížení). Další nevýhodou dřevěných kurníků je ztížená likvidace slepičích parazitů. Jsou to třeba čmelíci, kteří jsou přes den ve škvírách kurníku a v noci sajou slepičí krev. Ještě hůře se čmelíci dostávají z dřevěných zateplených kurníků, prostě čím víc koutů a škvír, tím lépe pro čmelíka. Někdy nezbývá, než kurník spálit.
Dřevo je přírodní a dýchá, recyklovaný plast se oproti tomu lépe čistí a desinfikuje v případě zamoření kurníku parazity.

Kurník z recyklovaného plastu

Umístění kurníku v rámci výběhu

Když postavíte kurník na nejvyšším místě výběhu, nebude se kolem něj po dešti hromadit voda. V kurníku by nemělo být vlhko a průvan, což můžete ovlivnit i umístěním do nějakého závětrného koutu zahrady. Pokud bude stát kurník pod ořechem, tak ten prý funguje jako přirozený odpuzovač čmelíků.

Počet slepic v kurníku

Když budou v kurníku slepičky jen přespávat, stačí 1 m2 na 6 slepic. Pokud v kurníku budou mít i vodu a potravu a budou v něm trávit celé dny při nepříznivém počasí, budete potřebovat 1 m2 na jednu slepici. Kompromisem jsou 3 slepičky na 1 m2, zbyde dost místa na zařízení a zároveň se slepičky přes zimu zahřejí (čím větší prostor kurníku, tím více je potřeba energie na zahřátí). Ale je to na vašem uvážení.
Většina kurníků má doporučení ohledně počtu ubytovaných kusů. My vždy radíme koupit nebo vyrobit kurník, který pojme více slepic, než se chystáte pořídit (budete tak mít nějakou rezervu).

Větrání kurníku

Jak se v kurníku hromadí slepičí výkaly a slepičky v něm nocují, zvyšuje se vzdušná vlhkost. Ve správně navrženém kurníku by měla vlhkost stoupat ke stropu a pak odejít větracími otvory přirozeně ven. Vlhkost je nebezpečná především v mrazech, kdy se může srážet slepičkám na hřebínkách a lalocích a může způsobovat omrzliny. Vlhkost můžete snížit pravidelným kydáním podestýlky s trusem a doplňováním nové suché slámy na podlahu kurníku a do hnízd. Větrání by nemělo být formou velkého průvanu, z toho by mohly slepičky nastydnout.

Při pořizování kurníku

Myslete především na praktičnost při jeho čištění - přístup do všech částí a koutů, omyvatelnost podlahy, dobrou údržbu atp. Vyhněte se levným kurníkům z tenké překližky, které jsou často jen na jednu sezónu.

Mobilní kurník

Zvažte možnost připojení kurníku na elektřinu

Světlo pro večerní kontrolu, nezamrzající napáječka, automatická dvířka. Toto se dá ale řešit i solárním panelem, nebo zařízením na baterie. Záleží tedy na vás, jaký způsob zvolíte.

Podestýlka

Nejvhodnější je sláma nebo hobliny. Kurník doporučujeme čistit ob den od zásadních nečistot (třeba když vybíráte vajíčka) a podle počtu slepic a ročního období pak dělat ještě pravidelný velký úklid (celková výměna podestýlky atp.) cca 1x za týden. Čím čistěj­ší kurník, tím menší pravděpodobnost výskytu různých parazitů. Celkové vyčištění a vydesinfikování kurníku a výběhu je vhodné alespoň 2 x za rok.
Z kurníku budete vyvážet špinavou slámu a slepičince, tento materiál můžete kompostovat, je dobré si dopředu zvolit, na jaké místo budete tento bio materiál navážet.

Hřady

Horizontální rozestup jednotlivých bidýlek, pokud jsou v řadě za sebou, by měl být cca 45 cm.
Když zvolíte hřady typu žebřík, úhel mezi hřady by neměl být větší než 45° a jednotlivé hřady by měly být od sebe vzdáleny minimálně 35 cm horizontálně i vertikálně. Rozhodně je dobré navrhnout na kraji hřadů rampu se zarážkami, aby mohly slepice pohodlně přecházet mezi jednotlivými úrovněmi hřadu. Minimální volný prostor nad bidýlkem je 45 cm, to aby mohla slepička pohodlně stát.

Hřady lze docela jednoduše vyrobit ze střešních latí o průřezu 4 x 6 cm a umístit naležato, je potřeba srazit hrany (seříznout, ohoblovat), aby slepičkám nevznikaly na nohách otlaky.
Místo pod hřady budete nejčastěji uklízet od výkalů, pod hřady neumisťujte pítka ani krmítka. Měl by tam být dobře čistitelný povrch.

K čemu slouží hřady?

Díky hřadům nespí slepice na podlaze, nešpiní si tedy peří výkaly, ale slepičince padají dolů pod hřady. Proto nesmí být hřady nad sebou, aby na sebe slepice v noci nekálely. Hřady slouží i jako únik před agresory a vyjadřují také hierarchii v hejnu (čím výš slepice hřaduje, tím vyšší má v hejnu postavení). Bylo zjištěno, že pokud je slepičkám bráněno v hřadování, jsou více neklidné.

Snášková hnízda

Slepičky vyhledávají pro snášení klidné místo, kde mají soukromí a cítí se tam v bezpečí. Místo by mělo být dál od zdroje světla, takže v nejtmavší části kurníku. Hnízdo má být vystlané přírodním materiálem, který budete pravidelně (v případě vlhkosti nebo znečištění) měnit. Nejčastěji se používá sláma a hobliny. Snášecí hnízda by měla být níže než hřady. Pokud budou výš, slepičky vám tam budou chodit spát a vy budete muset denně hnízda čistit od výkalů. Slepičky totiž preferují spaní na co nejvyšším místě.

Příklad rozměru snášecího boxu: 30 x 35 x 40 cm (šířka x délka x výška)

Před vstupem do kurníku

Když budete mít před vstupem do kurníku nějakou stříšku a něco jako terasu (plochu odsazenou od země), slepičky nebudou do kurníku nosit tolik špíny. S návrhem vstupu si můžete pohrát a udělat ho tak, aby se ani v horším počasí nemusely vaše slepice brodit blátem a loužemi. Tipy, jak na to, najdete na našem blogu.

Automatická dvířka kurníku

Automatická dvířka kurníku jsou velkým pomocníkem. Stojí kolem 3000 Kč, dají se pořídit na baterie, solární panel i na elektřinu a zajistí vašim slepičkám bezpečí a vám ušetří spoustu starostí. Dvířka fungují na světelné čidlo nebo spínací hodiny a slepičkám kurník otevřou nebo zavřou ve vámi zvoleném čase. Nemusíte se pak strachovat při pozdním návratu domů nebo si můžete o víkendu trochu přispat.

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab