Blog
Kompostování se slepicemi
Jestli máte se slepicemi už nějaké zkušenosti, tak asi víte, jak moc milují hrabání. Slepičí hrabání je ale přesně ten důvod, proč se malý oplocený výběh přemění během několika týdnů v zabahněný plácek bez známky života.
Pokud pouštíte slepice na celou zahradu, tak vidíte, jak běhají od rostliny k rostlině, hrabou, oždibují květiny, dělají si díry na popelení a tak nějak si přizpůsobují zahradu k obrazu svému. Možná vám to přijde jako nevýhoda, ale takhle přirozená slepičí potřeba se může stát i výhodou, když ji dokážete správně využít.
Slepice a kompost jsou jako zrozeni jeden pro druhého. Však víte, jak vaše holky milují hrabání a přehrabování se v různých hromádkách. A jestli už máte kompost, tak asi víte, co je s ním potřeba dělat. Pravidelně provzdušňovat (přehazovat) a všechny složky kompostu mísit mezi sebou. Zde nastupují vaše věrné slepičky, aby se místo vás o vše pěkně postaraly.
Hmyz s vysokým obsahem proteinu funguje na slepice jako magnet a je to velká motivace k odkrývání další a další vrstvy materiálu. Slepice se navíc rády ujmou semínek plevele, rostlinných zbytků z kuchyně nebo jakékoliv zeleně, kterou jste na kompost vyhodili. Nejen, že se tím obohatí jejich jídelníček a udělá jim to spoustu radosti, ale vy zároveň trochu ušetříte na slepičím krmení. Kompost bude dobře provzdušněný, tím se minimalizuje zahnívání a bude docházet k potřebnému tlení. Díky přítomnosti slepic budete mít kompost obohacený o výživný slepičí trus. Jediná věc, na kterou je potřeba dát pozor, nedávat na kompost pro jistotu nic, co je pro slepice jedovaté. Co může a nemůže slepice jíst si můžete přečíst v sekci o slepičím jídelníčku.
Menší nebo větší hejno, malý nebo velký pozemek, zapojit slepice do procesu kompostování můžete v každém případě. Materiál určený ke kompostování můžete slepicím dávat rovnou do výběhu, zvlášť pokud už ten výběh stejně vypadá jako pustá měsíční krajina. Pokrájený materiál se bude rozkládat rychleji, protože k němu mají bakterie lepší přístup. Odspodu je dobré začít s materiálem bohatým na uhlík (hnědým materiálem) jako je seno, sláma, štěpka nebo shrabané listí. Na to už můžete odkládat kuchyňské přebytky (zelený materiál, je bohatý na dusík) jako jsou slupky, kousky zeleniny, ovoce atp. a nechat slepice, ať se pustí do práce. Všechny další zbytky rostlinného materiálu dávejte na jednu hromadu, vrstvy nejlépe střídejte (nebo prostě kompostujte, jak jste zvyklí).
Když začne být hromada příliš kompaktní a slepice už o ni nejeví takový zájem, zkuste na kompost rozhodit nějaké zrniny, to motivuje slepičky k dalšímu přehrabávání. Když už hromada stojí nějakou dobu, můžete ji trochu „narušit“ převrácením vidlemi. Uvidíte, jak se kolem vás slepice seběhnou a než se nadějete, tak se postarají o dobroty, které se obrácením vrstev dostaly na světlo.
Jak kompost nabývá na objemu, hmyz se stahuje více do hloubky. Pokud chcete slepičkám “vypěstovat“ hmyz, můžete část kompostu přikrýt (položit na místo dřevo nebo pletivo) a tím dát larvám možnost trochu povyrůst, pak stačí tuto oblast odkrýt a slepičí proteinová svačinka je na světě.
Hromada kompostu, ve které hospodaří slepice, má trochu jiný tvar než klasický kompost, protože slepice materiál konstantně rozrušují a rozprostírají po okolí. Možná vám vznikne ve výběhu spíš takový mulč, ten je ale základem pro tmavý a výživný humus. Jestli vám vadí mít kompost roztahaný po celé ploše výběhu, můžete ho ohradit ze tří nebo čtyř stran (ohrádku uděláte jednoduše z palet, pletiva nebo prken), slepice pak mají omezenější manévrovací prostor a vy máte kompost více pod kontrolou.
Nevýhody
Jako nevýhoda se uvádí možnost nákazy různými hlísty (skrz pojídání žížal). Další nevýhodou je, že vám slepice přesouvají hmotu sem a tam a roznášejí po celé ploše zahrady, tady ale záleží na objemu kompostu versus počtu slepic. Odradit od kompostování se slepicemi vás může i nejistý stav zbytků, které mohou začít plesnivět atp. Faktem ale je, že když má slepice dost jídla a může si vybrat, rozhodně nejde jako první po zkažené potravě. Pokud se chcete pustit do kompostování za asistence slepic, stačí jen dávat si pozor na to, co na kompost odkládáte.
Co na slepičí kompost nedávat
Na kompost, ve kterém si budou hledat potravu slepice, nedávejte kávu ani čaj. Rostliny dávejte jen NEjedovaté a vyhněte se těm chemicky ošetřeným. Slepice nesmí ani avokádo, rebarboru, zelené brambory. Plesnivé zbytky na kompost také neodkládejte. Berte to tak, že pokud chcete, abyste měli z kompostu oboustranný užitek, musíte na něj dávat jen to, co slepicím neublíží.
Pyramida neplýtvání potravinami:
Tipy:
Pokud máte větší kompost v otevřeném prostoru, můžete ho zastřešit konstrukcí s plachtou, abyste slepičky ochránili před dravci.
Jako hnědou vrstvu v kompostu můžete samozřejmě použít i vykydanou podestýlku z kurníku.
Správný kompost má dobrý poměr hnědých a zelených složek, vytváří se tak ideální prostředí pro mikroby, které materiál rozkládají. Více o kompostování si můžete přečíst v tomto blogu.
Zajímavá videa na téma kompostování se slepicemi (v angličtině):
Autorka textu a fotografií: Markéta Nováková, 2020
Zdroj informací: především tento zahraniční článek https://www.backyardchickens.com/articles/composting-with-chickens.64531/
Obrázek pyramidy převzatý z: https://www.epa.gov/sustainable-management-food/how-prevent-wasted-food-through-source-reduction