Blog
Co slepice nepotřebují
Když je nám lidem zima, tak si přitopíme, nebo se teple oblékneme. Když je v zimě brzy tma, tak si večer rozsvítíme, abychom neseděli doma po tmě. V lidském světě dává tohle chování smysl, ale co v tom slepičím?
1. Vytápěný kurník
Zdravá slepice zvyklá pobývat celý rok venku nepotřebuje ani v zimě nějaké speciální podmínky. Týká se to především diskuze, zda vytápět nebo nevytápět kurník. Jak je to vůbec možné, že slepice přežijí i v chladných měsících v nevytápěném a nezatepleném kurníku? Prostě jsou na to zvyklé. Pokud bydlíte v mírném klimatickém pásmu a teploty v zimě se jen občas dostanou pod nulu, pro slepice to není nic hrozného. Mají-li kurník, kde se mohou před chladem skrýt a kde mají seno nebo slámu, která je suchá a slouží jako izolace. Slepice nejsou lidé, abyste jim museli v kurníku topit.
Slepice jsou na zimu vybavené, mají speciální prachové peří, kterým si drží vrstvu vzduchu u těla jako tepelnou izolaci. Vnější peří jim slouží jako obrana před průvanem, který by mohl k tělu proniknout. Svůj péřový kabátek si pravidelně udržují, aby byl kompaktní a dobře fungoval. Když sedí slepice na hřadu, nohy si přikryjí peřím, co mají na břiše. Všechno je to prostě dobře vymyšlené.
A co hřebínek nebo laloky? Neomrznou slepicím?
Ne, pokud je kurník dobře navržený a dostatečně odvádí vlhkost (větrá, ale bez průvanu). Kurník by neměl být úplně utěsněný, teplý vlhký vzduch se musí dostat ven (ideálně nejdřív stoupne ke stropu a tam je vlhkost odvedena ven). V opačném případě by mohlo opravdu dojít k tomu, že by se vzdušná vlhkost srážela na slepičím hřebínku a nízké teploty by způsobily omrzliny.
Výjimkou jsou samozřejmě slepičky, které jsou nějak zdravotně indisponované, nemají všechno peří, nebo jsou z předchozího období zvyklé na vyšší teploty (třeba jsou adoptované z velkochovu v zimě). Těm klidně dopřejeme větší tepelný komfort. Když jsou pak zdravé a dobře opeřené, zvykáme je na nižší teploty postupně.
2. Přisvěcování
Ani prapředci slepic si v džungli nesvítili lampičkami, tak ani my nemusíme svým slepicím v zimních měsících přisvěcovat.
Jestli máte v kurníku světlo kvůli sobě, abyste mohli svoje holky před spaním pěkně přepočítat, je to v pořádku. Jestli ale slepičkám uměle prodlužujete den, abyste tím stimulovali jejich snášku, připravujete je tím o zimní klidový režim, který je pro jejich organismus přirozený.
Co dělá se slepicemi umělé prodlužování dne?
Slepice snáší na podzim a v zimě přirozeně méně vajec. Potvrdí vám to většina chovatelů a má to několik důvodů. Jedním z nich je, že v pozdním létě, jak se dny zkracují, slepice přepeřují, tedy mění kabátek. Výsledkem je nová zimní péřová pokrývka těla. Dorůstání nového peří stojí slepice spousty energie a přisvěcování jim ubírá čas, kdy by mohly odpočívat.
3. Slepičí oblečení
A nakonec je to věc, která se objevuje na sociálních sítích často jako vtípek. Jsou to různé slepičí svetříky a oblečky. Když si přivezete domů neopeřené slepičky, je to asi první věc, která vás napadne: „Potřebují obléci, aby jim nebyla zima“. Není to ale tak jednoznačné, jak se na první pohled zdá. Kvůli svetříku nejsou slepičí peříčka načechraná, pod svetrem se může kůže zbytečně přehřívat a zapařit. Opelichaným slepičkám je lepší trochu přitopit a počkat, až jim peří doroste (cca 4-6 týdnů) a posléze je postupně otužovat.
A co slepice v zimě dozajista potřebují?
Přístřeší (tedy kurník), vydatnou stravu, díky které se samy zahřejí, a stálý přístup k nezamrzlé vodě. V kurníku ocení vrstvu slámy nebo štěpky, díky které jim bude tepleji. Kurník by měl dobře větrat, ale neměl by v něm být průvan. Když klesnou teploty pod nulu, tak pravidelně kontrolujte zdroj vody, aby nezamrzal. Můžete použít i nezamrzající (vyhřívanou) napáječku, pokud máte v kurníku zavedenou elektřinu. Pozor ale na bezpečnost.
A na závěr ještě tip od kolegyně Katky: „Kurník se dá koupit i zateplený, což bych doporučovala do lokalit s vyšší nadmořskou výškou, kde hodně mrzne nebo v případě, že v budoucnu uvažujete o odchovu kuřat. V zatepleném kurníku bude také pomaleji zamrzat voda a vlhká potrava. V zásadě ale slepicím zima nevadí. Vadí jim průvan a vlhko. Pokud budou v kurníku slepičky jen přespávat, stačí 1 m2 na 10 slepic. Pokud v kurníku budou mít i vodu a potravu a budou v něm trávit dny s nepříznivým počasím, budete potřebovat 1 m2 na jednu slepici.“
Autorka textu: Markéta Nováková, 2020
Inspirace: https://timbercreekfarmer.com/things-chickens-dont-need-for-winter/
Zdroj fotografií: pixabay.com