Blog
Jak na bahno ve slepičím výběhu
Pokud chováte slepice v uzavřeném výběhu, je vám jasné, že ten se dříve nebo později promění v pustou měsíční krajinu - jestli už se tak dávno nestalo. Slepičí hrabání navíc zajistí, že i vše živé pod zemí je zkonzumováno. Zbyde vám tedy plocha s hlínou a sem tam důlek pro slepičí popelení. Když zaprší, situace vypadá ještě trochu bezútěšněji. Bez gumáků nevstupovat. Co s takovou spouští?
Jak můžete dát zabahněný výběh do pořádku?
Dešťová voda ve výběhu
Aby se dešťová voda ve výběhu zbytečně nedržela a netvořily se louže, vytvořte v terénu mírný spád (ideálně směrem od kurníku). U střechy kurníku je dobré mít nainstalovaný okap, který svede dešťovou vodu do nějaké nádoby (zároveň máte zásobu vody na zalévání). Kurník je vhodné umístit ve vyšší části výběhu, ne v dolíku, pokud bude pod kurníkem volný prostor, tím lépe. S tekoucí dešťovou vodou si můžete pohrát a v rámci pozemku vyhrabat koryta a příkopy, kterými odvedete vodu na místo, kde vám nezpůsobí tolik problémů.
Špalky a kameny
Nízké špalky můžete položit v linii za sebou a vytvořit z nich cestičku, která vás alespoň trochu oddělí od hlíny a bahna. I slepice tenhle zlepšovák uvítají, samy budou cestičky používat. Něco podobného můžete vytvořit z větších kamenů. Povrch z oblázků (takzvaný kačírek) překryje hlínu a zároveň funguje jako drenáž.
Čistý vstup do kurníku
Před vstupem do kurníku se vyplatí mít stříšku a třeba i nějakou dřevěnou terasu, kde se mohou slepice při dešti nebo sněhu ukrýt - tedy být v suchu, i když je venku mokro. Takový povrch můžete simulovat i pomocí dřevěných palet, nebo prkny položenými vedle sebe. Hodí se i betonové dlaždice (s mezerami pro odtok vody).
Štěpka
Výběh můžete vysypat vrstvou dřevěné štěpky. Štěpka se rozkládá pomalu, je tedy trvanlivá, slepice se můžou ve štěpce přehrabovat a to jim poskytnete spoustu zábavy. Když budete mít pocit, že už je štěpka příliš opotřebovaná a neplní svoji funkci, můžete ji zkompostovat a do výběhu nasypat novou. Čerstvá štěpka vám krásně provoní celý výběh a neutralizuje slepičí zápach.
Sláma je také možnost, ale jde o jemnější materiál, který rychleji degraduje a brzy začne hnít. Další variantou jsou peletky z pilin, které do sebe postupně nasávají vlhkost. Někdo si chválí i větší vrstvu pilin, ale štěpka se zdá být zatím nejoblíbenější a nejefektivnější.
Venkovní přístřešek s hřady
Pokud u vás často prší, ale vy nechcete, aby slepice přišly o možnost pobytu venku, udělejte jim venkovní prostor se stříškou, ve kterém mohou mít hřady, nebo popeliště. Můžou se tak své oblíbené činnosti věnovat i za deště.
Vadí slepicím bahno?
Některým ano, některým ne. V hodně promočeném terénu se slepicím hůře pohybuje, navíc bláto přitahuje mouchy a jiné parazity. Bláto smíchané se slepičím trusem a potravou už je ale nepříjemné nejen svým zápachem, ale může být zdrojem různých nemocí.
Pokud slepičí výběh teprve vymýšlíte, můžete jednotlivé kroky zanést do svého návrhu:
- postavit kurník na nejvyšším místě výběhu
- odsadit kurník od země (na tvárnice, sloupky atp.)
- mírný sklon a odvodnění výběhu
- vytvořit ve výběhu místa oddělená od zeminy (hřady, terasu, cestu ze špalků nebo kamenů)
- vyplnit výběh vhodným materiálem
Tip od Pavly:
"Vysejte ve výběhu obilí nebo trávu a přes do dejte rám s dostatečně hustým pletivem, aby slepice semínka nevyzobaly. Jak tráva roste, vykukují lístečky nad pletivem. Slepice může lístky ozobat, ale nedostane se ke kořínkům, takže nezničí celou rostlinu."
Návod na takový rám najdete například v tomto videu.
Aby byl výběh stále pěkně zarostlý jako na začátku, musel by být opravdu rozlehlý, jen tak slepice nestihnou jednotlivé rostliny vyhrabat a sezobat. Další možností je mít slepice v menším výběhu a na zbytek zahrady je denně vypouštět jen na určitou dobu - třeba zima je pro to ideální, na zahradě nejsou žádné plodiny, ale i tak slepičky větší prostor ocení. Pokud nemáte jinou možnost, než mít slepice v menším oploceném výběhu, který je už celý vyzobaný, zkuste některých z výše uvedených tipů, určitě je to potěší :)
Autorka článku: Markéta Nováková, 2020
Zdroje a zajímavé tipy: https://timbercreekfarmer.com/fix-muddy-chicken-run/ a https://welcometochickenlandia.com/