Blog
Přeprava slepic
Jak pohodlně a hlavně bezpečně převážet slepice
Při našich adopčních akcích se nám často stává, že si lidé přijedou pro slepičky s nějakou nevhodnou přepravkou nebo dokonce jen s jutovým pytlem. Vlastně už je to taková nedílná součást celé akce - jistit přepravky a vysvětlovat, že slepičky, i když jsou z velkochovu, jsou často neskutečně akční a pohotové (s tím máme spoustu zkušeností a zažili jsme pár hodně napínavých situací). Zvlášť slepice z halového chovu jsou jako na pružinkách a jak spatří drobnou škvírku, hned se snaží vyskočit ven.
Při převozu slepic je potřeba myslet na to, aby přepravka větrala (byl do ní přístup vzduchu) a aby nehrozilo její překlopení i s živým nákladem. Slepičky by neměly být moc natěsnané – to hlavně v létě, když je horko a navíc každá slepička “vyrábí“ další teplo. Plastové přepravky jsou dobře čistitelné, takže se dají použít mnohokrát. Kartonové krabice můžete sehnat zdarma v obchodě a pak vyhodit, takže nic uklízet nemusíte.
Existují přepravky na slepice vhodné, nevhodné a pak existují tisíce různě po domácku sestavovaných bedýnek, které se dají použít, ale chce to hodně rukou a dobrý postřeh.
Vhodné přepravky
Jsou to takové, které mají lehce zajistitelný menší otvor, kterým se slepičky nakládají.
Klasická plastová přepravka s posuvným víkem
Vejde se do ní až 10 slepic, posuvná dvířka se bohužel časem rozpadají, ale dají se koupit nová náhradní, nebo i celý náhradní horní dílec.
Větší plastová přepravka
Podle velikosti má kapacitu 15 až 20 slepic. Šikovná jsou horní i boční dvířka. Pro přenos už je ale potřeba dvou lidí, tolik slepic už přece jen něco váží.
Existují i další podobné plastové přepravky, důležité je, aby měly menší otvor, který lze lehce zajistit proti útěku slepičích cestujících.
Přepravní klec
Klec by měla mít menší otvíravá dvířka na jedné ze stěn. Při manipulaci s naloženou klecí je potřeba dát pozor na prolézající slepičí pařátky a drápky (především na spodní stěně).
Stěhovací krabice
Ty používáme ve Slepici v nouzi pro zájemce, kteří si vyzvedávají rezervované slepičky a nemají žádnou vlastní přepravku. Zatím se nám osvědčily nejvíce ty z Hornbachu (především na jednorázový převoz), do jedné se vejde až 8 slepiček a jsou poměrně odolné a levné. Když nenavlhnou, dají se použít i vícekrát. Na fotce níže to není moc vidět, ale u dna mají navíc další větrací otvory (jsou proražené, stačí protlačit).
Kartonové krabice s chlopněmi
Do krabice stačí udělat díry pro přístup vzduchu. Slepičky se do krabice nakládají jedna za druhou, pokaždé je tedy nutné část víka (chlopeň) otevřít a po vložení ihned zavřít (jak známo, slepičky reagují rychle).
Přepravky na kočky a psy
Do střední kočičí přepravky se vejdou 2-3 slepičky. Dají se použít i různé transportní klece pro psy.
Nevhodné přepravky
Nevhodné jsou především různé pytle nebo přepravky bez víka. Banánové krabice nemají horní stěnu plnou, nedají se tedy přivřít a slepice samozřejmě vyskakují. Klasické staré plechové boxy s jedním centrálním víkem jsou problematické, protože naložené slepičky při každém otevření okamžitě vystupují, při nakládání je potřeba účast tří lidí, i tak to dá všem zabrat. Při převážení slepic volně v nákladním prostoru v autě hrozí v případě paniky (hlasitý zvuk, náraz atp.) jejich ušlapání a udušení, takže to taky moc nedoporučujeme.
Autorka článku: Markéta Nováková