Blog

Co s hlodavci kolem kurníku?

ZPĚT

Kurník je místo, kde se nachází spousta potravy a je v něm příjemně izolující podestýlka. Pro mnoho drobných živočichů, jako jsou třeba myši nebo potkani, je to ideální místo, kde se pořádně nadlábnout a složit hlavu. Pokud ne kdykoliv jindy, tak v zimě určitě. Slepičky si kurník přirozeně vyhřívají, což je v čase plískanic a sněhu pro myši a potkany více než lákavé.

Chovatelé slepic z toho radost nemají, protože hlodavci ujídají slepicím potravu, okusují pytle s krmením, můžou znečišťovat slepicím vodu. Potkani občas konzumují slepičí vejce. Preferují sice ta vařená, ale když není nic jiného, tak si dají i syrová. Někdy si troufnou i na malá kuřátka.

 

Co láká hlodavce do kurníku?

Nejsou to samotné slepice, ale je to především slepičí krmení. Někdy slouží kurník dokonce i jako sklad pytlů s krmivem. Pokud najdou myši v rámci kurníku navíc kout, kam za nimi slepice nemohou, klidně se v něm i ubytují.

 

Trávit nebo netrávit?

Rozhodně nedoporučujeme používat různé jedovaté návnady na potkany a myši, slepice nebo jiná domácí (nebo i volně žijící) zvířata by je mohla pozřít a mohlo by je to zabít nebo poškodit. Navíc pokud sní myš jed a tuto myš někdo uloví, může se (při)otrávit i predátor.

 

Jak udržet hlodavce mimo kurník?

V kurníku není žádné slepičí krmení

Ani to v krmítku, ani sklad krmení. Slepičí krmítko můžete nechávat ve výběhu (mělo by být chráněné před deštěm a vlhkostí). Za normální situace se chodí slepice do kurníku stejně jen vyspat a během spánku nejedí, takže to není problém. V noci můžete krmítko z výběhu přemístit někam, kam se hlodavci určitě nedostanou. Každé ráno je ale potřeba ho vrátit, takže hodně záleží, v kolik hodin vstáváte a jestli máte na tyhle přesuny kapacitu.

Co se týče skladování větších zásob krmení, tak ideální jsou neděravé uzavíratelné barely/sudy (ideálně kovové, plastové mohou hlodavci také prokousat), do kterých se myši ani potkani nedostanou. Víko je potřeba z toho důvodu, že myši a potkani jsou schopní šplhat po zdech, které nejsou hladké, a skákat na krmivo z výšky. Nemusí tedy pomoci ani kontejner odsazený od země, když není zajištěný poklopem. Podobné to je u závěsných krmítek.

Kovové sudy

Existují i nášlapná krmítka, u kterých si ale slepičky musí osvojit systém, pomocí kterého se ke krmení dostanou (sešlápnou pedál a otevře se jim přístup k zobání). Pokud hledají myši v kurníku úkryt, schovávání krmiva samozřejmě nepomůže. Myši a potkani mohou navíc žít ze zbytků, které slepice vytrousí kolem krmítka.

 

Rostliny, co myším nevoní

Hlodavce údajně odpuzuje vůně aromatických bylin (máta, tymián, levandule, šalvěj, rozmarýn, bazalka). Když nic jiného, budou mít vaše slepičky kurník krásně provoněný a můžou si i něco sezobnout. To samé se uvádí u borovice, takže třeba borovicová štěpka by mohla nechtěné návštěvníky odradit.

 

Psi a kočky

Pokud není vaše kočka příliš líná a pes má na myši spadeno, můžou fungovat jako taková stráž. Tedy v případě, že dobře vycházejí se slepicemi. I slepice jsou schopné myš ulovit. Ne každá kočka nebo pes jsou nadšení lovci myší, hlodavce ale často odradí jen samotný kočičí nebo psí pach.

Kočka loví myš

Pokud chcete, aby vám vaše kočky hlodavce vychytávaly, nesmíte mít kolem kurníku moc harampádí a musí být všude dobrý nejlepší přístup.

 

Utěsněné škvíry

Myši se prý protáhnou i škvírou 2,5 cm úzkou. Proto používejte do větracích otvorů pletivo, které je dostatečně husté, a zkontrolujte, jestli nemáte ve stěnách kurníku nějaké větší mezery. Hlodavci se dokážou do kurníku také prokousat. Pokud objevíte místa, kde se už o něco takového pokoušeli, můžete jim v tom zabránit pobitím dřeva hustým pletivem.

Hlodavci se do kurníku dostávají nejčastěji v místě, kde se stěny stýkají s podlahou nebo stropem, popřípadě v rozích.

 

Vyvýšený kurník

Jako ochranu proti zemní vlhkosti (a zároveň i proti predátorům) určitě doporučujeme odsadit kurník od země. Další možností je postavit kurník na podezdívce. Tím pádem se vám myši a potkani do kurníku neprohrabou rovnou z děr v zemi.

 

Udržujte kurník a jeho okolí v čistotě

Pravidelný úklid a kontrola kurníku prospívá nejen slepičkám, ale může včas zarazit i myší invazi. Slepice dokážou myš ulovit, ale pokud máte kolem kurníku sklady harampádí, lov jim to ztíží a v naskládaných věcech mohou myši dobře zahnízdit.

Myši a potkani nemají rádi otevřený prostor, světlo a samozřejmě predátory.

Slepice loví myš

Pokud házíte svým slepičkám dobroty jen tak na zem ve výběhu, asi těžko vysvětlíte potkanům, že tahle hostina není pro ně. Na zem dávejte krmení jen brzy přes den, aby se stihlo do večera všechno vyzobat a na potkany nic nezbylo.

 

Zkušenosti Laďky: Potkani si troufnou i na menší slepice. Tenčí chovatelské pletivo prokoušou. Když jsou kuřátka, musím je mít i s kvočnou přes noc v kuchyni ve velké krabici. Co se nám neosvědčilo, byla "ultrazvuková" plašička. Potkani se naopak naučili, že jakmile ji zapnu, tak jdu určitě krmit... Nevadila jim ani náhodou, žrali úplně v klidu i v její těsné blízkosti.

 

Pozor na kompost

Kompost je super věc, pro lidi, slepičky i pro mnoho volně žijících tvorů. Kompost je ale zároveň lákadlo pro potkany a myši, mohou v něm i bydlet.

 

Nenechávejte vejce v kurníku přes noc

Potkani jsou aktivní v noci a můžou vám vajíčka loupit. Sbírejte tedy vejce pravidelně minimálně jednou denně.

 

 

Autorka textu: Markéta Nováková, 2021

 

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab