Blog
Adopce slepic v zimě
Většina slepiček, které si lidé adoptují z velkochovu, zvládne přechod do nového prostředí v pořádku. Lépe jsou na tom ty z menších halových nebo volných chovů, protože nejsou tak zničené podmínkami, ve kterých žily. Klecové slepičky odnášejí lidskou touhu po levných vejcích nejvíce. Přechod do nového prostředí může být pro obě strany náročný, my se to snažíme lidem i slepičkám ulehčit a poskytnout co nejvíce informací o tom, jak v prvních dnech o své adoptované holky pečovat.
Chovy s nosnicemi vyřazují slepice po celý rok, tedy i v zimě. Slepičky vyřazené z velkochovu (je řeč především o klecovém a halovém) bývají neopeřené nebo jsou opeřené jen částečně. Následující tipy jsou převzaté od organizace British Hen Welfare Trust. Jde o doporučení pro zimní měsíce, jak zajistit komfort (nejen) nově adoptovaným slepicím.
Péče o slepičky adoptované v zimních měsících z klecového a halového chovu
Slepičky nesmí být po dobu aklimatizace na mrazu, protože by mohly nastydnout. Ve velkochovu mají v halách stálou teplotu nad 10 stupňů Celsia, proto je potřeba počítat s postupnou aklimatizací ve vnitřních prostorech (chlívek, větší kurník, kůlna...). Na chlad si potřebují přivyknout a dostatečně se opeřit, což bude trvat několik týdnů.
Slepice z klecového a halového chovu nejsou naučené na to, aby se v noci schovaly do kurníku (v klecích i hale tráví celý den v jednom prostoru). Jestli je i přes den vidíte postávat někde v zimě a klepat kosu, je potřeba je zvednout a zanést pod přístřešek nebo do tepla kurníku. Pokud by holé slepice stály delší dobu v zimě a vlhku, mohly by nastydnout.
Když je opravdu velká zima, můžete neopeřené slepičky dočasně ubytovat v nějaké hospodářské budově s přívodem elektřiny (pokud máte), kde jim trochu přitopíte. Netopte moc, stačí na cca 10°C, není potřeba velké teplo, postačí prostor temperovat.
Kurník můžete jako dodatečnou izolaci překrýt kobercem, plachtou, dekami nebo obložit balíky slámy (rychlé dočasné řešení). Hluboká podestýlka (více než 10 cm) ze slámy nebo hoblin pomůže slepicím se v kurníku lépe zahřát.
Pokud máte jen pár slepic ve velkém prostoru (velkém kurníku nebo ve stodole atp.), můžete jim udělat dočasný improvizovaný prostor z lepenkové krabice nebo dřevěné bedny někde v rohu místnosti. Krabici nebo bednu částečně naplňte hoblinami nebo slámou, slepice si tak budou zahřívat pouze tento menší prostor a ušetří tělesné teplo. Po setmění je zkontrolujte a kdyžtak nasměrujte do krabice.
Proti omrzlinám pomůže namazat hřebínky a lalůčky vazelínou. Slepičky mívají z velkochovu hřebínky větší a občas přepadlé na stranu, pobytem v prostředí, kde není stálá teplota, se jim hřebínky trochu scvrknou, ale chvíli to trvá.
Pokud mrzne, zamrzá slepicím voda v napáječce. Každé ráno je potřeba vodu zkontrolovat a případně vyměnit (třeba i za teplou) nebo rozmrazit. Když máte možnost, klidně jim dočasně měňte vodu za teplejší častěji.
Jako dodatečný zdroj energie v mrazech můžete slepičkám přidat do jídla kukuřičný šrot. Kukuřice slepice zahřeje. Když ji dáte holkám odpoledne, budou ji při trávení v noci mít jako "palivo" na výrobu tepla.
Jídlo můžete podávat mírně teplé, směs pro nosnice lze smíchat třeba s teplými vařenými bramborami.
Slepice uvítají ve výběhu nějaký přístřešek, kde se schovají v případě deště, sněhu nebo větru. Stačí jednoduchá konstrukce z desek nebo dřevěných palet, přes kterou je natažená plachta. Z menších balíků slámy můžete postavit větrolam a na něj upevnit plachtu jako stan. Pokud máte všude ve výběhu bahno, základ přístřešku se dá vyložit dřevěnými paletami.
Chovatelům začátečníkům doporučujeme brožurku Začínáme se slepičkami, kterou jsme ve Slepici v nouzi sepsali a která vám poskytne všechny základní informace o chovu slepic a o prvních dnech s nimi.
Pomůžou slepicím svetříky?
Ne. Pod svetrem se kůže zapařuje, vhodnější než různé oblečky jsou rady zmiňované výše. Více o tématu slepičích oblečků si můžete přečíst v článku Co slepice nepotřebují.