Blog

Hybridy versus čistokrevná plemena slepic

ZPĚT

U slepic nosnic rozlišujeme dvě skupiny:

HYBRIDNÍ NOSNICE

Tak jsou označovány slepice, které byly vyšlechtěné křížením plemen (konkrétně křížením dvou nebo více čistokrevných plemen). Tyto slepice dříve dospívají a většinou začínají snášet nezávisle na ročním období, často snáší i během zimy, nesou více než tradiční plemena (240 až 320 vajec za rok), jsou krotké, odolnější, méně kvokavé (nezasedávají tak často na vejce) a velmi efektivní v přeměně krmiva na vejce. Lidé je často líčí i jako přítulné a lehce ochočitelné. To, že jsou slepice vyšlechtěny na vyšší snášku, si vybírá svou daň především na jejich zdraví, o tom si můžete přečíst v odstavci o častých problémech hybridů.

Kde se vzaly hybridní nosnice?

Hybridy vymyslel člověk spolu s nárůstem průmyslových velkochovů v 50. letech, takže se dá říci, že byly vytvořeny, aby přesně zapadaly do systému “produkce vajec“ v klecích. Schválně píšu produkce vajec, protože ve velkochovech ani o nic jiného nejde. Hybridní slepice snášejí někdy i 1 vejce denně, a protože je jim v halách přisvěcováno nezávisle na ročním období, snášku si zachovávají i v zimě, kdy by za normálních okolností odpočívaly. Jelikož má slepice omezený počet vajec, které může snést, byla vyšlechtěna tak, aby jich snesla co nejvíce za co nejkratší čas, cca v roce věku dosahuje svého maxima. Když začne její snáška klesat, je vyměněna za mladší.

S hybridy je to podobné jako s hybridizovanými semínky rostlin – pokud mají potomky, nenesou jejich vlastnosti. Když vám tedy hybridní slepička zasedne na vajíčka a vyvede mladé, dostanete křížence, který už nebude mít stejné vlastnosti jako rodič.

Jména hybridů jsou často chráněna, proto se jich vyskytuje tak velké množství, názvy bývají odvozené od plemen, ze kterých byla vyšlechtěna. Níže příklad několika hybridů.

Slepice hybridy

Při křížení hybridů se myslí spíše na lidský užitek než na kvalitu života slepic, takže se tyto slepičky mohou potýkat s různými zdravotními problémy.

Časté problémy hybridů

Jelikož snáší tyto slepice vejce jedno za druhým, trpí častěji na problémy s rozmnožovacím ústrojím. Je to především žloutková peritonitida, prolaps kloaky a zánět vejcovodu. U domácího chovu byste měli dát pozor na stravu, protože pokud byste krmili slepice jen zbytky (což rozhodně nedoporučujeme u žádných slepic) a slepice stále snášely, mohly by trpět nedostatkem živin v těle. To se pak může promítnout i do jejich zdravotního stavu. Čím víc vajec slepice snáší, tím větší je potřeba dávat pozor na skladbu krmiva, doporučujeme krmit směsí pro nosnice a další dobroty podávat jen v menším množství jako bonus. Především z důvodu velmi intenzivní snášky se nedožívají hybridní slepice takového věku, jako se uvádí třeba u tradičních plemen slepic.

 

TRADIČNÍ PLEMENA NOSNIC

Ještě než dvorky a zahrádky obsadily hybridy, procházeli se u našich domů hejna slepic, které vznikly selektivním křížením z prapředků slepic. Čistokrevná plemena sice nesnášejí jako divá, mají ale snášku rozprostřenou do více let. Některé slepice jsou chovány spíš jako domácí mazlíčci, třeba hedvábničky jsou známé tím, že snášejí jen kolem 80 vajec ročně, a protože mají silný mateřský pud, tak často na svá vejce zasednou a někdy zasednou i na ta cizí. I čistokrevné slepice lze ale chovat kvůli vejcím.

Obrázek je jen ilustrační, plemen slepic existuje velké množství, takže by se sem všechny nevešly. Slepičí plemena najdete rozepsaná třeba na Wikipedii.

Slepičí plemena

Důležitým znakem čistokrevných slepic je to, že pokud je budete dál množit, získáte potomky se stejnými vlastnostmi, protože jejich vlastnosti jsou dědičné (u hybridů to tak není). To ale samozřejmě jen v případě, že i kohout bude stejného plemene.

Pokud si vybíráte plemeno slepice, je to jako u psů, každá rasa má určité vlastnosti, některé slepice byly vyšlechtěny spíše pro krásu, jiné jako domácí mazlíčci, některá plemena byla vyšlechtěna jako odolnější zimě (mají menší hřebínky a zvládají i nižší teploty). U tradičních plemen slepic bývá důležitá vlastnost shánčlivost – má větší potřebu hrabání a hledání potravy v terénu.

Tradiční plemena slepic se dožívají průměrně vyššího věku než hybridní slepičky.

A jaký je rozdíl ve snášce vajec? Čistokrevné slepice snášejí v závislosti na plemeni cca od 150 do 250 vajec ročně. Hybridní slepice snášejí až kolem 300 vajec ročně (během prvního snáškového roku ve velkochovu), takže pak už jen záleží s jakým konkrétním plemenem hybridy porovnáváte, jestli je pro vás počet vajec vlastně důležitý, nebo máte slepičky především pro radost, pro potěchu oka, jako parťáky pro práci na zahradě a o vejce vám třeba zas tolik nejde. Někdo nejí vajíčka od svých slepic vůbec a dává jim je zpět k jídlu. Přístupů je mnoho, rozhodně je ale dobré mít dost informací, abyste se mohli rozhodnout, jakým směrem se při chovu slepic vydat.

 

Autorka textu: Markéta Nováková, 2021

Zdroje informací: Historie bateriových klecí

Zdroj obrázku hybridů: https://www.drubez-horesovice.cz/slepice-slepicky-kurice.php

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab