Blog

Česká plemena slepic

ZPĚT

Čistokrevných plemen slepic je celá řada, oproti hybridům mají tu výhodu, že z vajec, na které vám kvočna zasedne, se vyklubou slepičky se stejnými vlastnostmi, jaké mají jejich rodiče. To pro případ, že byste chtěli od svých slepiček potomky.
Další “výhodou“ je to, že nesnáší tolik vajec, tudíž je menší pravděpodobnost nemocí souvisejících s reprodukčními orgány, navíc je snáška rozložená rovnoměrněji do několika let.

Slepičky hybridy byly vyšlechtěny především pro velkochovy, je to smutné, ale je to tak, jsou kříženy tak, aby dobře zapadly do systému klecí a hal, kde je velké množství ptáků na malém místě.

Oproti tomu čistokrevná plemena jsou vázaná na určitý kraj/stát a byla vyšlechtěna pro dané podnebí a podmínky, což je v případě domácího chovu slepic a lokálním plemeni velkou výhodou.

Česká zlatá kropenka / česká slepice

Kropenka je slepička otužilá, poměrně plachá, ostražitá, hodně hrabavá, byla znovuvyšlechtěna na počátku 20. století, kdy už byla téměř na vyhynutí, její historie sahá ale minimálně do 13. století (první doložená zmínka o české slepici, jak se také české zlaté kropence říká).

Slepice česká kropenka

Kropenky jsou vyhlášeny svou shánčlivostí (schopností si obstarat potravu samy), takže se skvěle hodí do velkých výběhů. V malém prostoru mají sklony ke kanibalismu. Jde o lehké nosné plemeno, snáší cca 120 až 150 vajec ročně, pro svoji otužilost snáší i v zimě. Existuje i zdrobnělá varianta, která je ještě roztomilejší a slepička váží jen asi 0,7 až 1 kg.

Plemeno patří mezi genové rezervy České republiky.

Šumavanka

Další původní české plemeno. Jde o středně težké slepičky, mají takzvaný růžicový hřeben, to aby obstály i v těžších podmínkách Šumavy a hřebínek jim nenamrzal. Slepice jsou podobně jako české zlaté kropenky shánčlivé, přizpůsobivé, otužilé, ostražité a odolné, jsou vhodné i do náročnějších podmínek volného chovu, kde si část potravy musí obstarávat samy.

Šumavanka slepice

Šumavanka byla znovuvyšlechtěna z původních šumavských slepic pocházejících z okolí Vimperku a Kašperských Hor, dnešní plemeno je trochu odlišné od té původní slepice. Bylo vlastně znovu vytvořené a není ještě zcela ustálené.

Ročně snesou Šumavanky kolem 180 vajec. I u nich byla vyšlechtěla zdrobnělá varianta, zdrobnělá slepička šumavanky váží 0,9 až 1,2 kg. Slepičky mají prý potlačený mateřský pud, takže je méně pravděpodobné, že zasednou na vejce.

 

Více o celé historii šumavanek si můžete přečíst na webu Na samotě bez lesa

Více z historie české zlaté kropenky najdete ZDE.

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab