Blog
Aby slepice nesmrděly...
Slepice jsou čistotná zvířata, která o svůj zevnějšek denně pečují. Rovnají si peříčka a potírají si je olejem z kostrční mazové žlázy, tím si zajišťují nepromokavost peří. Slepice se navíc pravidelně popelí, čímž redukují výskyt vnějších parazitů na těle. To, jestli slepičky voní, závisí také na jejich zdravotním stavu a na tom, jak často uklízíme jejich kurník a jestli udržujeme pořádek ve výběhu. Pokud někdo tvrdí, že slepice smrdí, pravděpodobně jde o to, že se jim chovatel málo věnuje a slepice se musí pohybovat v nahromaděných výkalech a v prostředí, které samo o sobě zapáchá.
Když si adoptujeme slepičky z velkochovu, tak ty většinou „voní“ takovým tím typickým „smrádkem“. Je to tím, že žily v hale nebo dokonce v klecích, kde jich bylo příliš na malé ploše. V halách je větrání zajišťováno vzduchotechnikou, ta sice odvede výpary čpavku ze slepičích výkalů, o nějakém příjemném ovzduší se ale mluvit nedá. To může být možná tak ve volném chovu ve výběhu, pokud se výběh pravidelně posouvá na nové nerozhrabané stanoviště nebo je tak velký, že se zeleň zvládne přirozeně obnovovat. Zmiňovaná typická vůně nově adoptovaných slepic naštěstí po několika dnech v domácím prostředí vyprchá.
Tipy pro voňavější kurník:
Pravidelný úklid
Když budeme kurník čistit pravidelně, třeba jednou týdně, stane se z toho rituál, nebudeme muset pokaždé smlouvat sami se sebou, jestli se už pustit do práce nebo úklid přesunout „na zítra“. Uklízení průměrně zašpiněného kurníku je lehčí a příjemnější, než když už nám hovínka přetékají okny. V prašném prostředí (třeba při vymetání podlahy kurníku) můžeme použít respirátor, ten má teď doma asi každý.
Výsuvná deska pod hřady
Anglicky se tomu říká „dropping board“ a je to deska, která je umístěná pod hřady (tam bývá v kurníku nejvíc slepičinců). Když je tato plocha vysouvací, ušetří nám to spoustu práce. Desku z kurníku jen vysuneme a hovínka seškrábneme, nebo si můžeme na desku položit nějaký balící papír, který jen shrneme. Čím snadnější bude proces čištění kurníku, tím častěji se k tomu odhodláme. A možná nám to bude dokonce dělat radost.
Zdroj fotografie je toto video
V zahraničí (především v Británii) jsou často k vidění kurníky, které mají prostor pod hřady vysypaný třeba pískem nebo hoblinami. To slouží k ještě snadnějšímu čištění, hovínka se z písku nebo hoblin dobře sbírají, ale je potřeba je uklízet pravidelně. Slepičinec se nenalepí přímo na desku, ale lehce ho seberete třeba lopatkou. Něco jako když uklízíte kočičí záchod.
Zdroj fotky silkie.org
Zdroj fotky backyardchickens.com
Balící papír nebo noviny pod hřady
I když nemáte v kurníku žádnou vysouvací desku, můžete si práci ulehčit třeba novinami nebo balícím papírem, který rozprostřete pod hřad. Hovínka, která se tam za noc nahromadí, pak jednoduše odstraníte. Pozor, pokud se chystáte slepičince recyklovat, tak novinový papír do kompostu nepatří. Názory se sice různí, ale tiskařské barvy nejsou přírodní, takže za nás ne.
Čistá a voňavá hnízda
Aby byla vajíčka po snesení čistá, musí být čistá především hnízda. A aby byla čistá hnízda, musí se lehce uklízet a být dobře dostupná pro různé škrabky a kartáče. Některé slepice v hnízdě spí, takže v noci se hnízdo zašpiní, naučte slepičky co nejdříve spát na hřadech, ty by měly být výše než hnízda, protože slepice spí rády vysoko. Hnízda můžete vyplnit slámou, hoblinami nebo jiným přírodním materiálem například konopnou podestýlkou, můžete přidat navíc nějaké sušené bylinky (levanduli, meduňku, mátu atp.) a pokud se v hnízdě objeví nějaké hovínko, tak ho samozřejmě co nejdříve odstranit. Názory na seno v hnízdě se různí, někomu to nedělá problém, slepice si navíc rády vyzobávají zbylá semínka trav, pokud ale slepice polykají celá stébla, z toho se jim může ucpat vole.
Rozkládací kurník se dobře čistí
Čím víc je v kurníků dílů, které se dají vyjmout, tím lépe se vám bude uvnitř udržovat pořádek. Při každém čištění prostě všechny součásti vyndáte (hřady, hnízda, poličky atp.) a umyjete je venku, popřípadě rovnou usušíte na slunci (slunce desinfikuje). Na mytí stačí použít i jen ocet s vodou. Na čištění se hodí také soda (jedlá soda v prášku) smíchaná s trochou vody, která pak funguje jako čistící písek. Dřevěné díly kurníku můžete opálit ohněm (pouze povrch, ne spálit), tím se eliminují různí parazité, kteří se ukrývají ve škvírách kurníku a jeho vybavení.
Napáječky a krmítka
Napáječky i krmítka je vybavení, které by mělo být co nejčistší. Pokud obsah krmítka navlhne, může krmivo plesnivět. A plíseň přijímaná v jídle může způsobit zdravotní problémy. Krmítko i napáječku stačí vymýt horkou vodou a nechat uschnout na slunci. Přírodní prostředek proti růstu řas v napáječce je jablečný ocet, navíc je slepičkám velmi prospěšný, je dobrý na zažívání. Dávkování se doporučuje 1 čajová lžička na 1 litr vody.
Úklid výběhu
Také slepičímu výběhu bychom měli věnovat nějakou pozornost. Pokud je hodně velký a máte málo slepic, tak se trus rozprostře, jestli je ale výběh jen omezený, hromadí se v něm výkaly, které se nestíhají rozkládat, a možná taky různé zbytky potravy, kterou sem tam slepičkám nabídnete. Pokud už všechno zapáchá, nejvyšší čas shrábnout vrchní vrstvu výběhu (třeba lopatou) a materiál odnést na kompost. Výběh můžete vysypat pískem, štěpkou nebo v něm vytvořit nějaké ostrůvky z kamenů či dřeva, kde budou slepičí nožky pěkně v suchu. Nejlepším testem výběhu je pořádný liják. Jestli se slepičky brodí v blátě a mají pařátky obalené ve směsi bahna a výkalů, zkuste nějaké tipy z článku Jak na bahno ve slepičím výběhu. Vlhké prostředí je líhní různých nemocí.
Včasná eliminace parazitů
Pravidelný úklid není jen o vůni, je to i o zdraví. Čmelík kuří, známý slepičí nepřítel, se ukrývá přes den v kurníku v mezerách a škvírách, kde se také rozmnožuje, v noci se vydává na pouť za krví slepiček. Žije tedy blízko hostitele, ale ne přímo na něm, pokud už ho není fakt plný kurník. Čmelíku se daří ve vysoké vlhkosti, takže čím větší sucho (a čisto) v kurníku bude, tím spíše se vám vyhne, nebo se ho lehčeji zbavíte. Čmelík dokáže bez napití přežít bohužel i několik měsíců, někteří chovatelé s ním svádí nekonečný boj, někdo dokonce volí variantu dva kurníky, kdy ten starý nechá třeba rok prázdný, aby v něm vše nebezpečné zahynulo.
Při pravidelném úklidu můžete vždy prohlédnout místa, kde by se čmelík mohl vyskytovat a včas zasáhnout dřív, než vám invaze přeroste přes hlavu. Zvlášť léto je pro čmelíky období, kdy se množí fakt rychle. Různé rady a tipy, jak na čmelíka, najdete ve facebookové skupině Slepice v nouzi, když si lupou dáte vyhledat výraz „čmelík“.
Tip od Laďky – vysoká podestýlka
„Mně se ve velkém kurníku osvědčila slaměná "vysoká nastýlka", do které se konví aplikují k tomu určené bakterie. Podestýlka se pak mění po mnohem delší době a nesmrdí čpavkem.“
Kromě znečištěného prostředí může zápach slepic způsobovat také nějaký zdravotní problém, především slepičí průjem výrazně zapáchá (daleko víc než běžné hovínko). Průjem rozhodně nepodceňujte a zkuste zjistit jeho příčinu, může to být jen to, že slepice něco špatného snědla, ale může to být i vážnější zdravotní problém. Občas ze slepice vypadne něco, co není úplně klasické hovínko, ale je to výkal ze slepého střeva (má trochu jinou konzistenci a barvu). Ten může také dost zapáchat, ale je to normální stav, u zdravé slepice se objevují cca 2 krát denně. Jak poznáte hovínko ze slepého střeva? Názorná ukázka je třeba na tomto anglickém webu.
Příklad výkalu ze slepého střeva, zdroj chookschickenfarm.co.uk/cecal-poo
Nedávno jsme na našem facebooku nadhodili otázku, jestli slepice smrdí. Podle reakcí našich fanoušků se zdá, že slepičky voní podobně, jako nám voní jiná domácí zvířata, ke kterým máme blízko. Stejně jako u jiných zvířat to není samo o sobě a i slepice potřebují dostatek péče především o prostředí, ve kterém žijí. To aby se ve volném čase mohly věnovat zajímavějším věcem než je vybírání nového parfému ;)