Blog
Jak na kompostování slepičího trusu
Ať už kompostujete za asistence svých slepiček, nebo jen využíváte slepičího trusu nasbíraného ve výběhu či v kurníku, každý zahradník vám dosvědčí, že je trus od slepic skvělým pomocníkem při výrobě vlastního kompostu a při pěstování vlastních plodin. V hobby marketu nebo zahradnictví si můžete koupit granulovaný slepičí trus, ale pokud máte doma vlastní hejno slepic, slepičinců máte jistě habaděj.
Jedna slepice vyprodukuje 43 až 60 kg slepičinců ročně (počítáno i s vlhkou složkou). Slepičince jsou koncentrovanou „potravou“ pro rostliny, obsahují především dusík, fosfor a draslík, zároveň také další živiny jako je vápník, hořčík, síru, železo atd.
Jaké je úskalí používání slepičího trusu jako hnojiva? Nesmí se používat čerstvý, protože by mohl rostliny poškodit (popálit nebo úplně zničit).
Co tedy se slepičím trusem?
Jednou z možností je ho zkompostovat. Samotné slepičince jsou cítit čpavkem, ale pokud je namícháte s dostatečným množstvím dalšího materiálu, tohoto zápachu se zbavíte. Čerstvý slepičí trus může být zdrojem salmonely nebo E. coli, mikroorganismy v kompostu ale zahřejí půdu na vyšší teplotu a tyto patogenní bakterie zničí. Pokud má kompostování správný průběh, děje se tak hned zpočátku, kdy se kompost sám svými procesy zahřeje na 50 až 70°C (teplota uvnitř kupy).
Pokud už máte doma kompost, tak asi víte, že základem je správný poměr hnědých a zelených složek. Hnědá složka je bohatá na uhlík a je to třeba seno, sláma, štěpka, shrabané listí, piliny nebo i slepičí podestýlka. Naopak slepičince se počítají do zelené složky (pro obsah dusíku) po boku zbytků z kuchyně (slupky, odřezky atp.). Slepičím trusem přidáváte do kompostu dusíkatou složku, kterou musíte vybalancovat hnědou složkou bohatou na uhlík.
Díky kompostování se složky slepičího trusu rozloží tak, že budou pro rostliny "stravitelnější". Pokud se o kompost trochu staráte, provzdušňujete a hlídáte, aby nebyl moc suchý nebo mokrý, vznikne vám za 12 měsíců krásný domácí humus. Ten pak můžete roznést po zahradě a zapracovat do země.
Kompost a jeho příprava
Kompost je potřeba jednou za čas provzdušnit a dobře promíchat. Správně pracující mikroorganismy v kompostu hmotu zahřívají, čímž se zničí zárodky chorob a třeba i semínka plevele. Kompost by měl tlít, ne hnít. Kvalitní kompost poznáte i podle toho, že zbytečně nesmrdí. Pokud si chcete s kompostem trochu vyhrát, můžete si pořídit teploměr na kompost a sledovat průběh teploty uvnitř hromady. Při přidávání slepičinců na kompost celou hromadu dobře promixujte a zajistěte dostatečnou kompenzaci hnědou složkou – když při kydání berete i slepičí podestýlku (slámu, štěpku, hobliny), máte to vlastně dopředu vyladěné.
Bezpečnost
Jelikož můžou být slepičince zdrojem různých bakterií, používejte při kompostování slepičího trusu rukavice. Plody vašeho zahradničení, které přišly do kontaktu s trusem nebo kompostem z trusu, před konzumací dobře omyjte. Jestli se vaše slepičky prohánějí volně po zahradě i po záhoncích, možná by stálo za to si přízemní plodiny oplotit, aby nepřišly do kontaktu s čerstvým trusem.
Jak je vidět, kompostování není až tak velká věda. Stačí si osvojit pár zásad a kromě vajíček od spokojených slepiček můžete disponovat i kompostem od spokojených slepiček :-)
Autorka textu a fotografií: Markéta Nováková, 2020
Zdroj a inspirace: článek https://timbercreekfarmer.com/managing-and-composting-chicken-manure/
Složení slepičího trusu: https://www.ctahr.hawaii.edu/oc/freepubs/pdf/GHGS-02.pdf