Blog

Agresivita u slepic

ZPĚT

Spouštěčem slepičí agrese je jednoznačně stres. Stres u slepic ale nevzniká sám o sobě a i ten má své důvody.

Jak funguje slepičí hejno?
Dobře fungující skupina slepic má ustanovený takzvaný klovací pořádek (anglicky pecking order). Je to hierarchie, která, pokud ji členové respektují, přináší hejnu klid a stabilitu. Každý člen hejna má dané své místo a slepice a kohouti se namísto hašteření věnují shánění potravy a péči o potomky. Z hlediska přežití je dodržování hierarchie výhodné, šetří se energie na užitečnější záležitosti.

Skupinka slepic

Dle výzkumu má “ideální“ hejno maximálně 20 členů, ani v přírodě nebývá hejno předků slepic (kura bankivského) větší. Slepice v takovém počtu dobře rozpoznají jedna druhou a vědí, co od sebe navzájem očekávat.

Slepice výše postavené poznáte podle toho, že jsou sebevědomější, hlasitější a ostatní slepice jim ustupují z cesty.

Jak se slepice vyhne konfliktu?
Před konfliktem nastane takzvaná “předkonfliktní komunikace“. Podřízený jedinec respektuje vyzývavý a vzpřímený postoj nadřazeného jedince, zaujme únikovou nebo konflikt uvolňující polohu snížením hlavy a těla a odejde z místa konfliktu.
To je důležitý moment, protože pokud není umožněno podřízené slepici odejít (situace nastane v malém uzavřeném prostoru), není jí zároveň umožněno přirozené chování a stane se terčem útoku.

Slepice chovaná ve velkochovu v kleci má pro sebe prostor jen o trošku větší než je plocha papíru A4. V kleci je jich takto namačkaných asi 20, tím u nich vzniká sociální stres a navzájem se poškozují. V těchto velkochovech se to “řeší“ tím, že je slepicím zkracován zobák (říká se tomu kauterizace). Slepice pak může přijímat potravu, ale nemůže klovat ostatní. To je ale dost kruté opatření, které je nutné jen kvůli tomu, že se člověk snaží mít ze slepic co největší užitek a neposkytne jim takové podmínky, ve kterých by slepice prosperovaly bez násilí. Navíc toto zkracování zobáků vůbec neřeší příčinu stresu.

Jak vypadá agresivní chování u slepic?
Pokud výše postavená slepice cítí, že podřízená slepice narušuje její prostor, nebo omezuje její přístup k potravě, prostě ji klovne a tím usměrní. Tato podřízená slepice se chová stejně k níže postavené slepici a tak dále až k nejníže postavenému členovi hejna. To je zmiňovaný klovací pořádek.

Klovací pořádek

Pozice v hierarchii je dána věkem, kondicí, osobností, velikostí a cílevědomostí slepice.

Slepice se občas navzájem napadají, klovou, vyzobávají si dorůstající peříčka, celé hejno někdy šikanuje jednu vybranou slepici. Pokud dáte do hejna slepic malého kohoutka, slepice ho mohou uklovat. Tohle chování už není zdravé a je potřeba ho včas zastavit.

Možnosti řešení:
Dostatečně velký výběh
Čím prostornější, tím lepší. Můžete si vyhrát i s jeho členitostí a různými slepičími schovkami. Podřízený jedinec by měl mít kam utéct a kde se skrýt před někým, kdo ho pronásleduje – tedy ustoupit, aby se situace uklidnila. Pokud chováte slepice jen v menším výběhu, popřemýšlejte, jestli je nemůžete alespoň na pár hodin denně pustit na celou zahradu. Zima je období, kdy by to vaší zahrádce nemuselo uškodit, naopak, slepice vám vyzobou “škůdce“ a pohnojí záhonky či trávník.

Výběh pro slepice

Stop nudě
Pokud vypadá slepičí výběh jako skrz naskrz vyhrabaný hliněný plácek, slepice se nudí a z nudy mohou vznikat konflikty. Vymyslete slepicím nějakou činnost, která je zabaví. Nasypejte do výběhu materiál, kterým se mohou slepice probírat. Může to být třeba kupka sena s rozházeným obilím. Nebo jim dejte hlávku zelí, kterou můžou postupně ozobávat.

Nějaké další tipy najdete v článku o Slepičím lese, jak vylepšit slepičí výběh, ve kterém už nic neroste, se dozvíte v našem článku Jak na bahno ve slepičím výběhu.

Slepicím dělá dobře, když si mohou hledat potravu volně i mimo kurník, milují hrabání a zabaví je to na dlouhé hodiny.

Pořiďte slepicím kohouta
Přítomnost kohouta v hejnu snižuje agresivitu členů. Kohout je automaticky na vrcholu hierarchie a dokáže si sjednat pořádek. Pokud máte slepic dost – minimálně tak 7, pozornost kohouta se rozprostře mezi slepice, takže by neměla být žádná moc “oškubaná z naskakování“. Kohout hlídá a chrání svoje slepice a upozorňuje na možné nebezpečí. Hlásí, když se někdo přibližuje, je ochotný položit za své holky život. Kohouti tlumí rozepře, takže hejno bývá víc v klidu.

Kohout v hejnu

Pestrá strava
Pokud se slepice navzájem ozobávají, nebo si vyzobávají peříčka, příčinou může být i nedostatek nějaké složky v potravě. Mohou jim chybět bílkoviny (základní stavební kámen peří a vajec). Ty můžete dodat třeba vařeným nesoleným masem, vařenými vejci, moučnými červy atp. Zkuste přehodnotit jídelníček svých slepic a zamyslet se, jestli jim něco důležitého neschází a jestli mají dostatek všech minerálů a vitamínů.

Slepice se rády vyhřívají na slunci. Stejně jako člověk získávají díky pobytu na slunci vitamín D a ten je pro ně velmi důležitý.

Pokud se slepice napadají u krmítka, dejte jim ještě další krmítko na jiné místo.

Ovoce a zelenina obsahují spíše cukry a na bílkoviny jsou chudé. Větší přísun ovoce a zeleniny může slepičky “nutit“ k vzájemnému ozobávání.

Z čeho mohou být ještě slepice ve stresu?
Přepeřování
Slepicím se pravidelně obměňuje peří. Přepeřování je intenzivní hlavně na podzim, slepice ztrácejí peří a nové jim dorůstá, je to pro ně náročné období, kdy bývají unavenější a třeba i vznětlivější. Jak pírka raší, vytvářejí na kůži zvláštní výstupky, což může některé jedince provokovat k ozobávání. V této době potřebují co nejvíce živin na “výrobu“ nového kabátku.

Nedostatek soukromí
Kromě prostoru pro běhání a hrabání potřebují slepice také soukromí při snášení vajec. Není divu, že slepice nesnáší vajíčka uprostřed rozlehlé pláně pod širým nebem. Vždycky si raději vybere místo, kde je v klidu a bezpečí. Slepicím můžete u hnízd udělat závěsy, které budou oddělovat hnízda od prostoru kurníku. Slepice by měly mít hnízd dostatek, aby se o ně nemusely prát.

Příliš světla
Zimní přisvěcování sice zajistí, že budou slepice snášet podobné množství vajec jako v létě, ale tím pádem si nedopřejí potřebnou pauzu a odpočinek během zimního klidu. Čím více snáší slepice ročně vajíček, tím dříve se vyčerpá.

Příčinou stresu může být také vysoká teplota, změna prostředí, nemoc nebo parazité. Jestli svoje hejno každý den pozorujete, pravděpodobně si včas všimnete, že něco není v pořádku.

Izolace napadené slepice
Pokud máte v hejnu nějakou slepičku, kterou ostatní napadají nebo je už zraněná, dejte ji do izolace. S ozobáváním může začít jedna slepice, ale ostatní se třeba přidají, až když vidí krvavou ránu. Prostě je to provokuje a může se z toho stát zlozvyk.

Když více slepic šikanuje jednu slepici, odeberte z hejna tu šikanovanou. Pokud je ale v hejnu jedna slepice, co je vzteklá a všechny napadá, bude potřeba oddělit ji. Zkuste odhalit příčinu vzniklého konfliktu. Občasné hašteření není na škodu, ale jestli u vás na dvorku probíhá soustavná šikana, je potřeba zakročit.

Jak ošetřit napadenou slepičku
Slepičku zabalte do ručníku a odneste ji stranou, zastavte případné krvácení. Místo ošetřete roztokem Betadine a pro lepší hojení ho můžete potírat heřmánkem. Pro účel izolace se hodí třeba menší kurník s voliérou, nebo klec na psy atp. Slepička by v této improvizované nemocnici měla zůstat, dokud se úplně nezotaví a rány se jí nezahojí.

Návrat k hejnu

Slepice je tvor, který potřebuje společnost jiných jedinců svého druhu. Když je slepička plně zotavená a nemá na sobě už žádné známky poškození kůže (krev nebo strupy), můžete ji postupně znovu začlenit do hejna. Na našich stránkách najdete i návod, jak na to. Pokaždé, když přibyde do hejna nový člen nebo spojujete dvě skupiny slepic k sobě, slepičky si musí ustanovit nový klovací pořádek a ujasnit si své role.

 

Agresivita mezi slepicemi je problém, který může mít poměrně jednoduché řešení, když se včas odhalí zdroj slepičího stresu. Vzít si k sobě domů slepičky vyřazené z velkochovu je velký závazek, protože tyto slepičky si nevychováváte od kuřátka, ale berete si je už jako starší a z podmínek velkochovu. Pokud byste chtěli ještě více proniknout do fungování slepic v rámci hejna, rozhodně doporučuju britský dokument The Private Life of Chickens.

 

Autorka článku: Markéta Nováková, 2020

Zdroje informací: zkušenosti kolegů a kolegyň ze Slepice v nouzi, kniha Co nevíme o slepicích - Melissa Caugheyová, https://www.yourchickens.co.uk/care-and-advice/dealing-with-aggro-1-4038254, https://blog.mypetchicken.com/2013/09/27/top-causes-of-feather-picking/

Kreslený obrázek převzatý z: https://www.thehappychickencoop.com/chicken-bullying/

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab